Hindiba Bitkisi Nedir? Hindiba Bitkini Ne İşe Yarar?

Hindiba Bitkisi, sarı çiçekli, uzun köklü ve sapsız yaprakları olan bir bitkidir. Uçucu yağ, glikozitler, müsilaj ve  karbonhidratlar içerir. Ayrıca, C vitamini ve de Kalsiyum açısından da oldukça zengindir. Hindiba bitkisini bir çok ilaç firmalarıda kullanmaktadırlar. Hindiba bitkisinin faydalarını merak ediyorsanız, aiağıdaki makalemizi inceleyiniz…

 

Hindibanın Faydaları ve Etkileri: İştah açar ve sindirimi kolaylaştırır. Vücuda, mideye, karaciğer ve böbreklere kuvvet verir. Güneş yanıkları ve egzamaya karşı faydalıdır. İdrar ve balgam söktürür. Böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur. Kanı temizler ve damarları genişletir. Sıtmaya da iyi gelir. Kusmayı önler.

Hindiba Nasıl Kullanılır? Hekimlikte kullanılan kısımlar, hindiba kökü ve yapraklarıdır. Sebze olarak da kullanılır. Siyatik ve kalp çarpıntısı gibi şikayetlerde, hindiba lapa haline getirilip sıcakken şikayetin olduğu bölgenin üzerine konursa faydası görülür. Lapası arı ve akrep gibi zehirli hayvan sokmalarında da kullanılır.

]]>