Hepatit Nedir?

Hepatit enellikle enfeksiyöz hepatit için kullanılan bir addır ve sarılıkla birlikte görülmekte olan karaciğer enfeksiyonu anlamında kullanılır.

Sebebi: Hastanın dışkısıyla bulaşmış yiyecekteki virüsün yaptığı bir enfeksiyondur. Buna çok benzer bir durum kan veya serumla bulaşması durumudur. Kullanıldıktan sonra atılan iğne ve ejekörlerin keşfiyle bu son durumun belirli bir şekilde azaldığı görülmektedir.  Her iki halde de karaciğer büyür, hücreleri de yeniden düzelmeyecek şekilde tahribe uğrayabilir.Hepatit Nedir

Belirtileri: Enfeksiyöz hepatitin kuluçka devri üç hafta kadar sürer. Sarılığın belirmesinden önce, kişi kendini kötü hisseder, bulantılar ve iştah azalması görülür, karında ağrı vardır.  Hastalığın ikinci haftasında deri ve göz akları sararmaya başlayana kadar kesin teşhis koyulamaz. İdrar koyu sarıdır, dışkı rengi ise açılmıştır. Sarılık belirince, hasta kendini daha hisseder, ancak tedavi süresince ve hatta devamında geçmesi durumunda huzursuzluk yaşayabilmektedir.  Hastalığın süresi değişkendir, fakat idrarla dışkı renklerinin normalleşmesi, hastalıkta iyileşme olduğunu göstermektedir. Hastanın normal bir duruma kavuşması için en azında bir, bir buçuk ay geçmesi gerekmektedir. Bu hastalık tekrar edebilir bir hastalıktır.

Tedavi: Hastanın diğer kişilerden ayrı tutulması gerekli değildir, fakat dışkının diğer hastalara bulaşmasını engellemek gerekmektedir.  Hasta yatarak dinlenmelidir, alkol kullanmamalıdır. Hafif bir beslenme programı seçilmelidir, zaten hastanın da yemek yemeğe hali ve iştahı yoktur.