Hemoroid hastaları nasıl beslenmeli?

Hemoroid hastalığında karşılaşılan en sık sorun kabızlık ve ıkınma olduğundan, bu sorunları yaşamamak ve dışkılama esnasında acı çekmemek açısından, hemoroid hastalarının yaşam tarzlarına ve beslenme şekillerine çok dikkat etmesi gerekir. Özellikle hemoroid hastaları kabızlığa yol açmayacak olan besinleri günlük hayatlarında sürekli tüketmeye özen göstermelidir ki, bu rahatsızlıktan dolayı yaşamış olduğu sıkıntılar minimuma insin.

Hemoroid hastalarının tüketmiş olduğu gıdalar dışkının kıvamını yumuşatıcı nitelikte olmalı ve bunun içinde, kepekli ekmek, kepekli yulaf ve kepekli undan yapılan besinleri, bol sebze yemekleri ve bol bol meyve tüketmeleri gerekir. Gün içerisinde hemoroid hastalarının tüketmiş olduğu sıvı miktarı da, 1,5 litreden az olmamalıdır.

Hemoroid hastaları bilhassa kayısı meyvesini sıklıkla tüketmelidir. Kayısı meyvesi diğer meyvelere oranla hemoroid açısından ayrı bir öneme sahiptir. Kabızlığı engellemede oldukça etkili olan kayısı, bağırsakların oldukça hareketlendirir.

Hemoroid hastalarına beslenme önerileri

]]>