Hemorid hastalığına iyi gelen şifalı bitkiler

Anal bölgenin varisi olarak tabir edilen hemorid, sfinkter (makat) damarlarının genişleyerek deforme olması hastalığıdır. Halk arasında basur olarak da bilinen hemoroid çok ağrılı, hatta kanamalı olarak görülebilir.

Hemorid rahatsızlığında lakin normalin üstünde kanama probleminiz var ise mutlak suretle bir genel cerrahi uzmanına başvurmalı ve gereken tedaviyi almalısınız.

Hemorid hastalığının tedavisi açısından kullanabileceğiniz bitkisel tedavi yöntemlerinden birkaçı aşağıdadır.

Toz zerdeçkırmızı ile hemoroid tedavisi

Toz zerdeçkırmızı hemoroid açısından çok faydalıdır. Aktif maddesi kurkumindir. 1 silme tatlı kaşığı zerdeçkırmızı (yaklaşık olarak 3 gram), ortalama 30-90 mg kurkumin içerir. 200 mg/gün’lük dozlarda (yaklaşık 2-4 silme tatlı kaşığı toz) zerdeçalın antienflamatuvar, antikanserojen ve antiaterojenik olduğu gösterilmiştir. Şimdiye kadar bilinen bir yan etkisi yoktur.

Karahalle ile hemoroid tedavisi

Karahalle bitkisi taş kadar sert bir bitkidir ve kahve çekirdeğine benzer. 100-150 gram karahelleyi çok az ölçüde sade veya sıvı yağ ile, kısık ateşte, sürekli karıştırmak suretiyle pişirin. Pişirilen karahelle çekirdekleri yumuşak bir kıvam alacaktır. Altını kapatıp, ılıyıncaya kadar bekleyin ve ılıyan çekirdekleri cam bir kavanozda saklayın. Hemoroid şikayetlerinizin normalin üstünde olduğu günlerde, yemeklerden önce, günde 2-3 kez 1 sayı çekirdeği çiğneyin.

Kuşburnu ile hemoroid tedavisi

Kuşburnunu yıkayıp temizledikten sonra, pelte kıvamına gelinceye kadar pişirin. Elde ettiğiniz pelte ılıyınca, bu pelteyi makat bölgesine tampon yapacak biçimde koyun. Üzerine naylon kapatarak çamaşırınızı giyin ve oturun.

Sülük ile hemoroid tedavisi

Son dönemlerde tıbbında önemle üzerinde çalıştığı sülük tedavisi hemoroid ve ilerlemiş varis vakalarında oldukça iyi sonuç vermekte. Sülük tedavisini yapan pek çok merkez bulunmakta. Ama önemli bir hatırlatma yapalım. Tedavide kullanılan sülükler başka birinde daha kullanılırsa hepatit ve AIDS gibi hastalıkların yayılması açısından risk teşkil etmektedir.

]]>