Hayvan ısırıkları tanısı ve tedavisi

Sizin de hiç başınıza geldi mi bilmem ama benim nadir de olsa başıma geldi. Sabah uyandığınız da eliniz de, kolunuzda ya da ayak ve bacaklarınızda kızarıklar ya da şişkinliklerin olduğunu görüpte şaşırdığınız hiç oldu mu? Vücudunuzda ki o anormal bir biçimde kızaran ya da şişen yerlerin, kaşındığını ya da ağrıdığını ve yandığını hissettiğiniz de “ama ben bir yere vurmadım acaba bişey mi ıssırdı?” dediniz mi hiç? Sevgili arkadaşlarım, bu gibi durumlarda hayvan ısırıklarının tanısı açısından yani belirtileri açısından, sizlere aşağıda bilgiler sunuyor ve ayrıca tedavi yöntemleri hakkında da bilgilere yer veriyoruz.

 

Hayvan ısırmalarında olası semptomlar şunlardır:
Deride büyük kesinti, kırılma veya kanama görülmesi,
Çürüme, morarma,
Yaralanmalar,
Delinmeler.

Hayvan Isırıkları Belirtileri ve Tedavisi

Bazı sağlık sorunları çeşitli hayvan ısırıklarıyla yayılır. Bu sağlık sorunları grip belirtisi göstererek, baş ağrısı ve ateşe yol açarlar. İlk yardımı yapan kişiye güvenin ve sakin olun. Eller işleme başlamadan önce yıkanmalı ve lateks eldiven giyilmelidir. Ciddi bir kanama yoksa, yumuşak bir sabun ve ılık su ile yara yıkanmalıdır. Daha sonra antibiyotik merhem sürülüp yara kapatılmalıdır. Aktif bir kanama varsa, kanama durana dek temiz bir bezle baskı uygulanmalıdır.

Isırıklar, el veya parmaklar üzerinde ise hemen doktora gidilmelidir. Sonraki 24 ve 48 saat içinde, ısırıklarda kızarma, şişme ya da ağrı beliriyorsa enfeksiyon kapılmıştır. Eğer ısırık enfekte olmuşsa, doktor çağırın ya da hemen acil tıp merkezine gidin. Kuduz olduğundan şüphe duyduğunuz hayvanlara yaklaşmayın. Onları kendiniz yakalamaya çalışmayın. Garip davranışlı hayvanlardan uzak durun. Yetkililere bildirin.

Bilinmeyen vahşi bir hayvanın saldırısına uğrayan,
Son 5 yıl içinde Tetanos aşısı olmamış,
İrinli, kızarık, şiş ve ağrılı yarası olan,
yüz, boyun ve ellerinde ısırıklar olan,
derin ve büyük ısırıkları olan,
dikiş atıldığından emin olmadığınız kişileri mutlak suretle acile götürün.

]]>