Hatmi Çiçeğinin Mükemmel Faydaları

Hatmi çiçeği, halk arasında hitmiye, devegülü, silindir çiçeği ve hire adlarıylada bilinmektedir. Hatmi çiçeği pembe bir renk tonundadır ve bir çok hastalıkta ilaç yerine kullanılmaktadır. Bizlerde bu sebeple hatmi çiçeğinin nelere iyi geldiğine, sizlerin bilgilenmesi açısından konu ediniyoruz…

Kronik kuru öksürüğe karşı • ağız içi mukoza yaralarına karşı • bronşite karşı • üst solunum yolları enfeksiyonlarında etkili • balgam söktürücü • yumurtalık ve rahim kanserlerini önleyici

Kırmızı, pembe, ak çiçekli olanları içerisinde tıbbi amaçlı olarak kullanılanı Akdeniz ve Ege Bölgesinde yetişen ve çiçekleri kırmızı-ak renkli olandır. Antikçağ’dan beri öksürüğe karşı kullanılmıştır. Çiçek ve yapraklarından oluşan çayı ağızda çıkan yaralara karşı gargara olarak kullanılır. İçerdiği vanillik asit, scopoletin, quercetin ve p-hydroxy-benzoik asit ağız yaralarına karşı gargarası yapıldığında etkin olan maddeleridir.

Fransızlar böbreklerin sağlıklı çalışmasında uyarıcı amaçlı olarak, bahar aylarında onun taze filizlerini salatalarına ilave ederler. Latince ismi olan “althaea” çok çeşitli şifa gücü olan anlamına gelir. Astım hastaları her bitkiyi kullanamazlar, çünkü birçok bitkinin içerisinde etkin madde olarak histamin olur. Astım hastaları hatmiyi içerdiği antihistaminik özelliğe sahip etkin maddelerinden dolayı çekinmeden kullanabilirler. Özellikle hatminin yapraklarında bol ölçüde olan kaempferol ve hem yaprak ve hem de çiçeklerinde olan chlorogenik asit antihistaminiktir.

Hatmiyi Over-CA (yumurtalık kanseri) hastalarına özellikle önermekteyim. Kemoterapi ve veya radyoterapi aldıktan onbeş gün sonra hatmi kürüne başlayabilirler. Aşağıda bu kürün nasıl hazırlanacağı açıklanmıştır. Eğer, birinci derece akrabalarında yumurtalık, rahim veya meme kanseri olanlar var ise, yılda iki kez önleyici olarak hatmi kürü uygulamalarını öneririm.

Kökleri kullanılacağı zaman kesinlikle kaynatılmaması gereki

]]>