Harnup pekmezinin faydaları nelerdir?

Akdeniz iklimine hakim olan bölgelerde yetişen bir ağacın meyvesi olan keçi boynuzu bazı bölgelerde harnup olarak da bilinmekte ve bu meyveden harnup pekmezi elde edilmektedir. İhtiva ettiği A, B, E vitamin potasyum, kalsiyum ve fosfor gibi vitamin ve mineraller ile sağlığa çeşitli faydalar sunmaktadır. Harnup pekmezi hem çocuklar, hem yetişkinler hem de yaşlılar tarafından tüketilebilir.

Harnup pekmezi faydaları

Besleyici özelliği ile harnup pekmezinin faydaları arasında öksürüğü geçirmesi, grip ve soğuk algınlığını iyileştirmesi, kemik erimesini durdurması ve kansızlığa iyi gelmesi yer almaktadır. Ayrıca bu faydalarının yanı sıra harnup pekmezi kış aylarında çok üşüyen kişiler tarafından da düzenli olarak tüketilmektedir. Zayıflık ve gelişim çağındaki çocuklar açısından ise harnup pekmezi şiddetli önerilir.

Harnup pekmezinin bilinen bir diğer faydaları ise göğüs ağrısına iyi gelmesi, ciğerlerin daha kolay bir biçimde nefes almasını sağlaması, akciğerlerde biriken katranı temizlemesi, nefes almada güçlük çekenlerin daha kolay nefes almalarını sağlamaktır. Harnup pekmezini her sabah aç karnına içmek tüm bu rahatsızlıkların ve şikayetlerin ortadan kaldırılmasını sağlar.

]]>