Hangi saatlerde tüketmek yemeliyiz?

Kilo problemlerinin artış gösterdiği son birkaç yıldır, uzmanlar doğru ve düzenli beslenmenin önemini vurgulamakta ve herkesi doğru ve düzenli beslenmeye çağrı etmektedir. Özellikle de sağlıklı besinlerin tüketilmesi kadar bu besinlerin doğru saatlerde tüketilmesi de büyük önem taşır. Peki tüketmek hangi saatlerde tüketmek yenirse formda bir vücuda sahip olur ve sağlıklı bir yaşam süreriz? İşte uzmanlarından en çok merak edilen hangi saatte tüketmek yenmeli sorusunun yanıtı.

hangi-saatlerde-tüketmek-yenmeli

Hangi saatlerde tüketmek yenmeli?

Metabolizma hızında değişimler söz konusu olduğu açısından, metabolizmanın hızlı çalıştığı saatlerde tüketmek tüketmek vücutta fazla yağ birikimi önler. Bilhassa da geceleri metabolizma yavaş çalıştığı açısından saat 20:00′den sonra tüketmek yenmesi önerilmemektedir. Eğer ki saat 20:00′den sonra tüketmek yeme mecburiyetiniz varsa uyuma saatinizi ona göre ayarlamalı tüketmek yedikten 2 saat sonra uykuya yatmalısınız.

Uyku düzeni metabolizma hızında çok önemlidir. Sabahları erken kalkma akşamları da erken yatma alışkanlığı edinirseniz, fazla kilo diye bir derdiniz olmayacaktır. İşinize, okulunuza ve ev düzeninize göre sabahtan akşama kadar olan zamanı iyi değerlendirmeli ve tüketmek saatlerinizi ona göre ayarlamalısınız. Sabahları mutlak suretle erken saatlerde kahvaltı yapmalı, öğlen 12:00 ile 13:30 saatleri arasında tüketmek yemeli ve gece yemeğinizi de en geç 20:00′ye kadar yenmiş olmalısınız. Mümkün oldukça saat 20:00′den sonraya gece yemeğinizi bırakmamaya çalışın.

]]>