Hamilelikte en fazla kaç kilo alınmalıdır?

Gebelik döneminde birçok kadın bebeğinin sağlıklı gelişimi ve beslenmesi açısından alacağı kiloları hiç düşünmeden sağlıklı bulduğu her şeyi yemekte lakin gebelik sonrası da bu kiloları vermekte bir hayli zorlanmaktadır. Bazıları gebelik sonrası kilo kaybetmede başarılı olurken, bazıları açısından aynı başarı söz konusu olmak ve gebelikte almış olduğu fazla kilolarla yaşamına devam eder. Ancak gebelik döneminde aşırı kilo almanın da, her şeyi yemeninde bir takım sakıncaları bulunmaktadır.

Gebelik döneminde kaç kilo alınmalı?

Gebelik döneminde uzmanlar günlük kalori miktarının arttırılmasını önerirler, fakat bununda bir sınırı bulunmaktadır. Hiç kilo almamakta, aşırı kilo almakta sakıncalı durumlardır. Peki gebelik döneminde kadınlar en fazla kaç kilo alabilirler? İşte bu soruya yanıt Dr. Senai Aksoy’dan geliyor.

Dr. Senai Aksoy, “Hamile bir kadın aldığı günlük kaloriyi artırmak zorundadır” diyerek, kadınların hamilelik öncesinde aldığı kaloriden günlük 300 kalorilik bir artışa ihtiyaç duyduklarının altını çizmektedir. Kilonun boy ile orantılı olduğu düşünülürse hamilelik döneminde gebelik döneminde 12,5 kilo alabilmek normal adetlmaktadır. Bu değer 11‘in altına düşmemesi gerektiği gibi 16‘ında üstüne çıkmamalıdır. Kilosunun boyu ile orantılı olmadığı zayıf kadınların ise alması gereken kilo oranı 18 kg iken, şişman kadınlarında 7-11 kg aralığındadır.

]]>