Hamilelikte Burun Tıkanıklığı-Burun Kanaması-Yorgunluk Nedenleri

Hamilelik elbette ki, bir kadının hayatında yaşadığı en güzel duygulardan oluşan anlardan biridir. Lakin tıpkı her güzelliğin bir çilesi olduğu gibi, hamileliğin de bir takım sorunları vardır. Ve bu sorunlar, bebeğinizi kucağınıza alana kadar devam eder ve aylara göre  sorunlar değişimlere uğrar. Bunlardan biri de hamileliğin belirtileri arasında en bilindik olan, yorgunluk hissidir arkadaşlarım. Biz de bu yazımızda hamilelikte ki burun akıntısı, burun kanaması ve yorgunluk hissini konu alıyor ve bu sorunların nedenleri nelermiş diye merak yapan tüm arkadaşlarımızı da düşünerek, merak edilen o bilgileri paylaşıma sunuyoruz hanımlar.

 

Burun mukozası estrojene duyarlı olduğundan gebelikde hafif hiperemik ve ödemlidir. Bunun sonucunda, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve burun kanaması gelişebilir.
Öneriler:  Bu problem çoğunlukla tedaviye cevap vermeyebilir. Bu problemleri yaşayan kadın uyuma güçlüğü çekebilir. Sorunun çözümü açısından, soğuk hava buharı, maden tuzlu burun damlaları yardımcı olabilir.
Burun Tıkanıklığı ve Burun Kanaması -Epistaksis

Dekonjestanlar ve burun spreylerinin kullanımından mümkünse kaçınılmalıdır. Çünkü bu gibi maddeler burun tıkanıklığını artırarak ve başka diğer rahatsızlıklara da sebebiyet olabilir.

Gebelikte Yorgunluk

Gebelikte yorgunluğa sebebiyet olan faktör tam olarak bilinmemektedir. Kadının, geceleri de id­rara çıkmasıyla yorgunluk belirtisi artabilir. Ge­nellikle birinci trimestrın sonucunda da çözümlenir.

Öneriler: Kadın dinlenmek açısından her fırsatı değerlendirmeye çalışmalıdır. Günlük uyku ve dinlenme zamanlarını ayarlamak, erken uzanmak ve sorumlulukları aile üyeleriyle paylaşmak yardımcı olabilir.

]]>