Hamilelik ne zaman anlaşılır?

Kadın ve erkek cinsel birleşimi esnasında bir korunma söz konusu değil ise, erkek spermi kadın rahimden yumurtalıklara doğru ilerler ve orada bir döllenme gerçekleşmesini sağlayarak gebeliği oluşturur. Korunma gibi kısırlık ya da gebeliği engelleyecek herhangi bir sağlık sorunununda olmaması gerekir.

 

Hemen hemen hepimizin bildiği gibi hamilelik belirtileri arasında en bilindik olan şey, adetin gecikmesidir. Adetin gecikmesi ile hamilelikten şüphe edilir, lakin başka sebeplerde adetin gecikmesine sebep olabileceği açısından, hemen umutlanmamak gerekir.

 

Hamilelik ne zaman belli olur?

 

Adet gecikmesi yaşadıysanız bir an önce hamile olup olmadığınızdan emin olmanızda fayda var. Bunun açısından eczanede satılan gebelik testlerini kullanabilir ya da size en yakın sağlık kuruluşuna giderek kan testi yaptırabilirsiniz. Ancak şu var ki, eczaneden aldığınız testler her zaman doğru sonucu vermemektedir. Bu sebeple gebeliğin anlaşılmasını kesin olarak sağlayacak testlerden yaptırmanız en garantisidir.

Gebeliğin anlaşılması açısından tıbbın kullanmış olduğu bir takım testler olur. Bu testler gebelik hakkında %100 sonuç veren testlerdir. Gebeliğin en erken dönemde fark edilmesini sağlayan bu testler; Kanda beta HCG hormonu miktarmü, idrar testi ve jinekolojik muayenedir.

Kanda beta HCG hormonu miktarmü testi, beklenen adetten 5 gün önce yapılarak gebeliğin anlaşılmasını sağlar. İdrar testi ise sayı gecikmesinden bir hafta sonra yapılarak hamilelik hakkında kesin bilgi verir. kısacası ilişki sonrası 5-10 günde gebelik anlaşılmaktadır.

]]>