Hamile kadınlar dikkat ! Boş gebelik günümüzde çok yaygın

Boş gebeliğin aslında normal gebelikten hiç bir farkı yoktur. Fakat ultrason kontrolünde bunun doğru olmadığı fark edilebilir. Kalıtsal olduğu düşünmemelidir, yalnızca o gebeliğe mahsustur, tekrarlama olasılığı da çok düşüktür. Günümüz insanlarından 9 ay boyunca hamile olduğunu sanıpta 9. ayından sonra doğumda bebek yerine su kesesi doğuran kadınlar  malesefki  mevcut. Bu sebeple boş yada dolu gebelik olduğunu anlamak açısından bebeğimizin sağlıklı olup olmadığınıda  bilmek açısından mutlak suretle uzman  doktor kontrolü altında sağlıklı bir doğum tercih edilmelidir. Bütün anne adaylarına sağlıklı evlatlar diliyoruz…

 

Halk arasında su gebeliği olarak bilinen boş gebeliğin tanısı ultrasonografi ile konulur. Boş gebelikte bebeğin kesesi ve plesanta vardır, fakat embriyo ve embriyonun kalp atışları görülmez. Yani kesenin içi boştur.

Son sayı tarihinden yaklaşık 5 hafta sonra gebelik kesesinin içinde embriyo görülebilir. Embriyonun görülemediği durumlarda boş gebelik tanısı konulması açısından aceleci davranılmamalı, gebe birkaç hafta daha takip edilmelidir. Kesin tanı konulduktan sonra hastaya gebeliği sonlandırmayı öneri edilir. Başka bir tedavi seçeneği bulunmaz. Zaten kürtaj yapılmasa bile belirli bir süre sonra boş bebek kesesi şiddetli ağrı ve kanama belirtileri ile kendiliğinden düşecektir.

Boş gebeliğin herhangi bir belirtisi yoktur aksine tüm gebelik belirtileri görülebilir. Tanı daha önce de belirttiğimiz gibi ultrasonda gebelik kesesinin içinde embriyonun görülmemesiyle konulur. Geçmiş dönemlerde düşük yapan kadınların bir kısmı boş gebelik geçirmiş fakat o dönemlerde ultrason cihazı olmadığı açısından bunun tanısı konulamamıştır.

Boş gebeliğe hangi faktörlerin sebep olduğu tam olarak bilinmese de, kromozomal problemlere ve çevresel nedenlere bağlı olarak da ortaya çıktığı biliniyor. Bu sebeple boş gebelik geçiren hastaya, vücudun kendini yenilemesi açısından 3 ay hamile kalmaması öneri edilir.

]]>