Halsizliğe doğkırmızı çözüm

Kış mevsiminde artan halsizlik daima havaların soğuk olmasında ve bir türlü yataktan çıkamamaktan dolayı çok uyumaktan husule geldiği gibi, kansızlık ve bir takım hastalıkların belirtisi olarak da görülmektedir. Halsizliği doğkırmızı çözümü ise her mevsim kurusu ve mevsiminde de tazesi tüketilen dut meyvesindedir. Dut kurusu kış aylarında fazlaca tüketildiği zaman, halsizlik sorunu bir nevi azalmakta hatta tamamen ortadan kaybolmaktadır.

Halsizliğe doğkırmızı çözüm

Dut, ihtiva ettiği potasyum, tiamin, kuersetin, niasin, kalsiyum, demir, B ve C vitamini ve organik asitler ile halsizliğin doğkırmızı çözümü olarak tüketimi önerilen bir meyvedir. Dut ve dut kurusunun faydaları ise şöyledir:

Kalori değeri yüksek olan dut, vücuda enerji depolar, iştahı arttırır, yorgunluğa ve halsizliğe iyi gelir. Halsizliğin sebebi kansızlık sorunu ise dut düzenli olarak tüketilmelidir.

Dutun aynı zamanda iltihap giderici özelliği de bulunmakta olduğundan, ağız yaraları, diş eti hastalıkları ve bademcik sorunları gibi sağlık problemleri karşısında dut yenmesi önerilir. Yeni doğan çocuklarda husule gelen pamukçuk içinde annelerin dut yenmesi önerilmektedir.

Dut aynı zamanda çocukların zeka gelişimine de yardımcı olur. Sakinleştirici özelliği de olan dut stresli anlarda yenmesi gerekenler bir meyvedir. Dut meyvesi astım ve karaciğer hastalıklarına, bağırsak parazitlerine, kabızlık sorununa karşıda tüketilmelidir.

]]>