Güneş yanığının tedavisi

Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalan her ciltte, ciltte rengini veren melanin pigmentlerinin kötü etki görmesi sonucu husule gelen güneş yanıkları, yaz aylarında sürekli ortaya çıkmakta ve cilt sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bilhassa çocuklarda görülen güneş yanığı daha riskli olmakta ve kansere kadar yol almaktadır. Cildin erken buruşmasına ve kanser riskini arttırmasından dolayı güneş yanığı tedavisi ihmal edilmemeli ve riski minimuma indirmek açısından gerekli tedaviler yapılmalıdır.

Güneş yanığı ilk başlarda kızarıklık ve hassasiyetle başlamakta ve birkaç sonra da daha kötüleşerek deri su toplamaya başlamaktadır. Güneşin ultraviole ışıklarından korunmak ve güneş yanığını önlemek içi çeşitli önlemler almalısınız. Güneşin zararlarından nasıl korunuruz başlıklı yazımızı okuyarak bu konu hakkında bilgilenebilirsiniz.

Güneş yanığı tedavisi

 

Güneş yanığında su toplayan deri kesinlikler soyulmamalı ve patlatılmaya çalışılmamalıdır. Yanık deriye soğuk kompres yapılabilir ya da soğuk su ile duş alabilirsiniz. Kompresin ya da duşun ardından aloe vera jeli veya kalamin losyonu sürülebilir. Kurumuş ve pullanmış deriye ise nemlendirici sürülmelidir.

Güneş yanığı lakin ki orta dereceli ise yanık bölgesine mısır nişastası sürülebilir. Güneş yanığı tedavisinde sirkenin serinletici etkisi ve gül yapraklarının da cildi arındırmasıyla sirkeye batırılmış gül çiçeği yaprağı, güneş yanığı ve lekeleri açısından kullanılan geleneksel bir ilaçtır.

Deride kabarıklık, aşırı kızarıklık, su toplama, baş ağrısı, titreme ve kusma gibi şikayetleriniz varsa güneş yanığı tedavisi açısından hekime başvurmalısınız. Bu şikayetler durumunuzun ciddi olduğunu ve uzman müdahale gerektirdiğini gösterir.

]]>