Güneş kremi kullanım süresi ne kadardır?

Yaz mevsimi geldiği zaman cilt sağlığımızı korumak açısından güneşin zararlarına ışınlarına karşı önlem almalı ve güneş kremleri ile cilt sağlığımızın tehdit edilmesini önlemeliyiz. Yaz mevsiminde özellikle de güneşin etkili olduğu saatlerde dışarıya çıkacaksak güneş kremi kullanmadan kesinlikle evden dışarı atmamamız gerekir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı güneş kremi her daim kullanılmalıdır. Ancak çoğumuz güneş kremlerini yanlış kullanmakta veya bitmesin diye azar azar cildimize sürmekteyiz. Oysa ki uzmanlar güneş kremini fazlaca sürmemiz gerektiğini söylemekteler.

gunes-kremi-kullanim-omru

Güneş kremi kullanım ömrü

Kullandığınız güneş kremlerinden olumlu sonuçlar elde etmek istiyorsanız, yüz boyun bölgesine bir tatlı kaşığı, göğüs, kol, sırt ve bacak ise yaklaşık 1 tüketmek kaşığı kadar güneş kremi sürmeniz önerilmektedir. En az 50 faktörlük güneş kremi kullanmalı ve her 3-4 saatte bir güneş kreminizi tazelemeniz gerekmektedir.Çünkü güneş kremlerinin kullanım süresi 3-4 saattir. Bu süreden sonra güneş kremleri etkisini yitirir ve istenilen korumayı sağlamaz.

Güneş kremlerinin kullanım ömrü ise 6 aydır. Çoğumuz kullanmış olduğu güneş kremlerini hem bu yıl hem de önümüzdeki yıl kullanmaya devam ederler. Ancak mütehassıslar böyle bir yanlışa düşmememiz ve ve her yıl güneş kremlerinin yenisini kullanmamamız konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Güneş kremleri 6 ay sonra tazeliğini ve etkisini yitireceği açısından “gelecek yılda kullanırım” dediğiniz ve atmadığınız güneş kremlerinin artık size hiçbir faydası dokunmayacaktır.

]]>