Gribe iyi gelen bitki çayları

Bitki çayları ile gribi önler ve grip olmaya karşı vücudunuzun direncini arttırabilirsiniz. Tıp dünyasında da kabul gören şifalı bitkiler özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığı tedavisi açısından hepimizin baş vurduğu yöntemlerdendir. Grip ve soğuk algınlığı açısından hazırlanan bitkisel çaylarnın miktarı ve günlük kullanımı da çok önemlidir.

 

Kırıklık, boğaz ağrısı, ateş yükselmesi ve ürperme gibi belirtileri olan soğuk algınlığı herkeste sık görülen ve 2-3 günde yada en fazla 1 haftada iyileşen bir hastalık türüdür. Soğuk algınlığından kendinizi korumak açısından aşı yaptırabilirsiniz. Vitamin takviyesi ve bitkisel çaylarda bu hastalığı vücudunuzdan bir an önce atmanıza yardımcı olacaktır. Virüslere karşı direnç sağlamak açısından yapmanız gereken bitki çayları ise şunlardır;

Soğuk algınlığı açısından bitki çayları

 

Meyan Kökü : Meyan kökünün balgam söktürücü etkisi bulunmaktadır. Solunum yollarındaki salgıyı seyrelterek grip ve soğuk algınlığı sırasında boğazın tahriş olmasını engelliyor.

Kuşburnu : Vücut direncini artırarak yüksek ölçüde C vitamini almanızı sağlıyor.

Ihlamur : Özellikle çiçeği, balgam söktürücü ve göğüs yumuşatıcı olarak kullanılıyor. Terletici ve rahatlatıcı etkisi de grip ve soğuk algınlığının tedavisine yardımcı oluyor.

Papatya: Vücutta iltihabı engelliyor ve solunum yolu rahatsızlıklarında tahriş giderici olarak kullanılıyor.

Zencefil : Grip ve soğuk algınlığında mikrop öldürücü ve vücut ısısını artırıcı özellikleriyle çabuk iyileşmeyi sağlıyor.

Ebegümeci : Öksürük yumuşatcı olarak kullanılıyor. Grip ve soğuk algınlığı semptomlarının azaltılmasına yardımcı oluyor.

Havlıcan : Genelde kurutulmuş kök olarak satılan ve kullanılan havlıcanın en önemli özelliği, vücut ısısını artırarak, virüslerle savaşta vücuda destek oluyor.

]]>