Greyfurt’un mükemmel faydaları

Greyfurt, taşıdığı fazlaca C vitamini yüzünden tam bir şifa kaynağıdır. Daha önceleri yalnızca ilaç yapımında kullanılan bu şifa kaynağı, sonraları meyve olarak da tüketilmeye başlanmıştır.
Portakaldan daha fazla C vitaminine sahip olan ve içindeki şeker miktarı daha az olan greyfurtun yağ çözücü, antiseptik(mikrop kırıcı), sindirimi kolaylaştırıcı, idrar söktürücü, kolit spazmlarını önleyici, yorgunlu ve stres gibi durumlarda organizmayı canlandırarak enerji verici ve kanı temizleyici özellikleri vardır. Ayrıca iştah açar ve karaciğerin normal çalışmasını sağlar. Safra ifrazatını arttırır ve vücutta biriken sularla, zehirli atıkları atar. Felç ve kanamaları önler. Beden ve zihin yorgunluğuna birebirdir. Akciğer ve göğüs hastalıklarında da faydalı olduğu gözlenmiştir…

 

GREYFURT
• Soğuk algınlığına iyi gelir,
• Sindirimi uyarır,
• Diş etlerinin kanamasını azaltır,
• Kılcal damarlardaki kan dolaşımını hızlandırır,
• Mide ve pankreas kanserlerine yakalanma riskini azaltır,
• Tansiyonu dengeler,
• İdrar sökücü özelliği vardır
• Yağlı yemeklerin ardından içilen greyfurt suyu yediklerinizin ağırlığını giderir;
(1 sayı greyfurt=50 kalori)

Greyfurdun Faydaları: Özellikle yemeklerden önce yenirse iştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Mikrop öldürücü ve kabızlık gidericidir. Karaciğerin çalışmasına yardımcı olarak kanı temizler, vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Bağırsakların düzenli çalışmasına faydalıdır. İdrar söktürür. Uyarıcı bir meyve olan greyfurt bedensel ve zihinsel yorgunluğu gidermeye faydalıdır. Stresi azaltır. Kansere karşı koruyucudur. Göğüs hastalıklarına, damar sertliği ve varislere karşı faydalıdır. Dişetlerini korur ve dişeti kanamalarını durdurmaya yardımcı olur.

Greyfurt Nasıl Kullanılır? Greyfurdun, meyvesinin yanında suyu ve kabukları da kullanılır. Greyfurtun suyu taze sıkılmalı ve sade içilmelidir. Kabuklarından marmelât yapılabilir. Greyfurt suyuna batırılmış bir pamuk ile sarkık cilt silinirse cildi gerginleştirmeye yardımcı olur.

Yapılan bazı araştırmalarda, greyfurt meyvesinin ve suyunun zayıflamayı kolaylaştırdığı belirlenmiştir. Greyfurt Diyeti olarak bilinen yöntemde, kişi normal diyetini uygulamasının yanında yemeklerden önce bir sayı greyfurt yiyerek ya da 1 bardak greyfurt suyu içerek diyetini greyfurt ile desteklemektedir.

Uyarı: Greyfurt suyu bazı ilaçların etkisini, ölümle sonuçlanabilecek seviyede arttırabildiği açısından, ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

]]>