Gözyaşı kanallarındaki tıkanıklık nasıl açılır?

Daha çok küçük bebeklerde ve menopoz sonrası kadınlarda husule gelen gözyaşı kanalının tıkanıklığı, gözde sürekli enfeksiyon oluşmasına sebep olduğu gibi buna müşabih daha birçok sorunların meydana gelmesinde rol oynamaktadır. Yaşarma, göze çapaklanma, burun köküne bastırınca göze iltihap gitmesi ve burun kökünün yan tarafındaki şişlikle kendini belli yapan gözyaşı tıkanıklığının tedavisi hakkında detaylı bilgiler sizlerle.

Göz sulanması en önemli belirtisi olan gözyaşı kanalı tıkanıklığının kesin olarak anlaşılması açısından ilk olarak göz sulanmasının sebepleri araştırılır ve hiçbir soruna rastlanmazsa son olarak gözyaşı tıkanıklığından şüphe edilir. Bu şüphenin üzerine hekim tarafından gözyaşı deliklerinden ucu sivri olmayan bir iğne girilerek sıvı verilir, hasta sıvısalnın genzinden geldiğini ifade ediyorsa kanallar açıktır, aksi takdirde gözyaşı kanalı tıkanık demektir. Kesin olarak emin olmak açısından ilaçlı filmler çekilir. Kesin olarak ortaya çıkan gözyaşı kanalının tıkanıklığı açısından tedaviye başlanır.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığının bebeklerde tedavisi açısından bir yaşına kadar beklenir. Çünkü çoğu bebekte bu sorun sıklıkla meydana gelmekte ve bir yaşına kadar kendiliğinden geçmektedir. Geçmediği yapıda genel anestezi altında sonda uygulaması yapılır. Eğer bu yöntemde başarılı olunmazsa 4 yaşından sonra ameliyat yapılır.

Erişkinlerde gözyaşı kanalı tıkanıklığının tedavisi açısından ise daima ameliyat uygulanır. Yaşın ilerlemesi sorunun ciddileşmesine sebep olduğundan mümkün mertebe bu sorun erken yaşlarda ortadan kaldırılmalıdır. Tıkanıklığın aşırı olduğu durumlarda gözyaşı kanalı tıkanıklığının tedavisinde uygulanan yöntemlerde değişmektedir. Bazı durumlarda tüp uygulamasına gerek duyulur. Bu tüp uzun süre gözyaşı kanalında bırakılır.

]]>