Gözünüzle görün

Şimdiye kadar yalnızca miyoplar lazerle göz ameliyatı olabilirken, artık hipermetrop ve astigmatlar açısından de lazer teknolojisi devreye girdi. Amerikan Federal İlaç Departmanı’nın da (FDA) onayladığı “excimer lazer” yönteminde “lazer disk” kullanılarak hipermetrop ve astigmatlar tedavi edilebiliyor. 18 yaşını aşmış, gözlük veya lensten kurtulmak isteyen herkes bu yöntemden faydalanabiliyor.

Görme kusurları

Miyopi (uzağı görememe), hipermetropi (yakını görememe) ve astigmatizma (net görememe) gözün boyundaki ve korneanın şeklindeki normal dışı değişiklikler sonucu oluşuyor. Bu şekil bozukluğundan dolayı kornea ve mercekte kırılan ışık, retinanın tam üzerine düşemediğinden, görme kusurları oluşuyor. Lazer ameliyatlarıyla artık tüm bu kusurlar büyük başarıyla gideriliyor. Ameliyat öncesi hastanın iki gözü açısından ayrı ayrı refraktif (kırma kusuru) muayenesi yapılıyor. 40 yaşın üzerinde ise göz tansiyonu mutlak suretle miktarlüyor.

Ameliyat sonrası ise,

* Gözün normal anotomisi bozulmuyor

* Tedavi sonrası gözün bantlanmaya ihtiyacı olmuyor

* Ağrı olmuyor

* 20 dereceye kadar miyoplar dahi tedavi ediliyor.

Acı, ağrı yok

Prof. Dr. Turgay Aktunç, miyop ameliyatlarında iyileşmenin hemen ertesi gün gerçekleştiğini belirterek şu bilgileri verdi:

“Hasta ilk günden net görmeye başlar. Hipermetrop ve astigmat ise zor düzelen göz bozukluklarıdır. Bu konuda dünyada en son kullanılan teknoloji lazer disk. Ufak bir düğme büyüklüğündeki lazer diskle artık hipermetrop ve astigmatlar da gözlük veya lenslerinden kurtulabiliyor. ”

Yüzde 90 başarı

ABD’de lazerle göz ameliyatı uygulayan bir klinikte çalışmış Gülferi Yıldırım ise taze teknolojiyle bu ülkedeki astigmat ve hipermetroplarda yüzde 85 – 90 başarı sağlandığını belirterek şöyle konuştu:

“Ameliyat esnasında gözün yapısına ve derecesine uygun olarak üretilmiş lazer diskler kullanmanın avantajları pek çok. Ameliyat sırasında lazer ışını önce bu disk üzerinden geçtiği açısından, erittiği şeklin bire bir kopyasını göze veriyor. Böylece hata payı neredeyse sıfırlanmış oluyor.”

]]>