Gözlerinizi soğuklardan koruyun

Soğuk havalar ve zorlu kış şartları göz sağlığımız ile ilgili büyük bir tehlike unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Kış aylarında; alerji, kızarıklık, çapaklanma, kaşıntı, sulanma, yanma, batma ve ağrı ile kendini gösteren göz enfeksiyonları, erken tedavi edilmediği takdirde gözün kaybına sebebiyet olabiliyor.

Memorial Göz Merkezi’nden Op. Dr. Mustafa Temel, kimyasal maddelerle temas, tedavi edilmemiş gözlük kusurları, kontakt lens kullanımı ile göz ve el temizliğine dikkat etmemenin hastalıklara davetiye çıkardığını belirtiyor.

Özellikle kornea tabakasında oluşan enfeksiyonların görmeyi de etkileyebildiğine dikkat çeken Temel, ”Bu durum kalıcı görme kayıplarına yol açabilir hatta tedavi edilmediği takdirde gözün kaybına kadar da gidebilir.” uyarısında bulunuyor.

Kış aylarında gerekli havalandırılmayan ev, ofis gibi kapalı mekânlar, kalorifer ve klimalar ile bilgisayarlar gözler açısından tehlike oluşturuyor. Bu tür ortamlarda pek çok kişi göz kuruluğu problemi ile karşı karşıya kalıyor. Bulunulan ortamın sürekli havalandırılması, klimaların dikkatli kullanılması, hava akımının direkt göze gelmesinin önlenmesi, bilgisayar karşısında saatlerce kalınmaması ve doktor kontrolünde alınacak suni gözyaşı damlaları göz kuruluğunu gidermenin etkin yolları olarak gösteriliyor.

]]>