Gözlerinizde ışık çakmaları retina yırtığı olabilir

Gözlerinizde ışık çakmaları, flaş patlamaları varsa bu retina yırtılmasının habercisi olabilir. Uzmanlar, orta yaş ve üzerinde daha sık olmakla birlikte, her yaşta gözlenebilen retina yırtılmalarının acil tedaviyi gerektirdiğini söylüyor.

Dolayısıyla gözlerinizde ışık çakmaları, flaş patlamaları gibi şikayetler ortaya çıkarsa, aynı zamanda miyopsanız, en kısa sürede bir göz muayenesinden geçmelisiniz.

Retina dekolmanının (retina yırtığı) uyarıcı belirtileri:

– Işık çakmaları

– Görüntüde taze oluşan siyah hususlar

– Görme alanı önünde hareket yapan bir perde

Bu belirtiler mutlak suretle retina dekolmanı anlamına gelmez, fakat mümkün olduğunca erken dönemde göz doktoruna müracaat etmelisiniz. Göz doktoru, gözünüzü genişleterek retina dekolmanı tanısını koyabilir. Bazı retina dekolmanları normal göz muyenesi esnasında tespit edilir. Retina yırtığı veya erken evredeki bir retina dekolmanını tespit etmek açısından daha dikkatli bir muayene gerekir.

Retina dekolmanının (retina yırtığı) tedavisi

Retina yırtıklarının çoğu geri yerine yapıştırmak açısından lazer cerrahisi veya kriyoterapi (dondurma) ile tedavi edilir. Bu tedaviler, pek fazla rahatsızlık vermeden muayenehane şartlarında yapılabilir. Böylece retina dekolmanı önlenir. Bazı olgularda yırtık hiç tedavi edilmeden takip edilebilir.

]]>