Gözdeki proteinin vücut saatini ayarlıyor

Fareler üzerinde yapılan son araştırmalarda retina tabakasında olan melanopsin adında, ışığa duyarlı bir proteinin, memelilerde ‘vücut saatinin’ ayarlanmasında esas bir unsur olduğu doğrulandı. Bilim adamları sözkonusu proteinin bozulan gece/gündüz düzenini normal hale getirmek açısından olası bir tedavi yöntemi olduğunu belirtiyorlar. Bilim adamları uzun zamandan beri, mesaiye kalma ya da farklı zaman kuşakları arasında seyahat etme gibi günümüze özgü durumların, bu ritmde aksamaya yol açmasından sonra, vücudun bu saati nasıl ‘yeniden ayarladığını’ kavramaya çalışıyorlardı.

‘Science’ dergisinin 13 Aralık adetsında yayınlanan iki araştırmada melanopsinin, vücut ritiminin dış dünyayla uyumlu hale getirilmesinde hayati bir rol oynadığı doğrulanmakla birlikte, ışığa duyarlı başka moleküllerin de etkili olabileceğini belirtiliyor.

California’daki Stanford Üniversitesi’nden Dr. Norman F. Ruby bulguların ‘melanopsin ve vücut ritmi arasındaki ilişkinin saptandığı’ ilk bulgular olduğunu belirtiyor.

Bazı bilim adamları vücudun saatini nasıl ayarladığına dair edinilen bilgileri, mesai ya da uykusuzluk gibi şeylerden ötürü bozulan doğkırmızı ritmin yeniden kurulmasına yönelik çeşitli yöntemler geliştirmek amacıyla kullanmayı umuyorlar.

]]>