Gözde melanom nedir?

Melanom, bir çeşit cilt kanseridir lakin bu sorun gözleride etkisi altına almakta ve bazılarında göz içinde meydana geldiği açısından hastalık göz melanomu olarak tanımlanmaktadır. Göz melanomu erişkin insanlarda sıkça husule gelen, göz sağlığını bozan göz içi tümörüdür.  Göz melanomu ortaya çıkmasındaki sebebiyet ise pigment içeren hücrelerdir. Göz içerisinde mantar veya kubbe şeklinde giderek büyür. Bu büyüme tarihle gözme kusuruna yol açarak kanama gibi semptomların ortaya çıkmasına sebep olur.

Melanomu olan bir kişide ışık çakmaları, geçici bulanık görmeler başlar. Bu bulgular melanomun en bilindik ve en sık rastlanan belirtileridir.

Melanomu erken evrelerde teşhis edip tedavinin başarısını arttırmak açısından gözlerinin ak kısmında siyah lekesi bulunanların düzenli olarak göz muayenesi yaptırmaları önerilir. Aynı biçimde gözün ak kısmında olan siyah lekelerle birlikte vücudunda ben adetsı fazla olanlarda risk altında olduklarını bilmeli ve göz muayenlerini aksatmamalıdırlar.Düzenli olarak yapılan göz dibi iltihabı muayenesi ile melanomun varlığı önceden tespit edilebilir.

Melanom riski taşıyan diğer kişilerde göze renk veren iris dokusundaki renk değişiklikleri ve kalınlaşmaları olduğundan, giderek büyüyen bir leke açısından muhakkak göz doktoruna başvurulmalıdır.

Melanomun önceden tespit edilmesi lazer yöntemiyle kolayca tedavi edilmesini sağlar. Ancak ilerlediği zaman tümörün yerleşimine göre daha çeşitli ve zorlayıcı tedavi metotlarına gerek duyulur. Bunlarda radyoterapi, plak tedavisi ve cerrahi yöntemler kullanılabilir

]]>