Gözde aşırı çapaklanma sebebiyet olur?

Ekseri sabah uykudan uyandığımız zaman gözde çapaklanma ile karşılaşırız, lakin bu sorunun yalnızca sabahları değil gün içerisinde de sürekli husule gelmesi gözde ciddi bir rahatsızlık olduğunun belirtisidir. Gün içerisinde gözde aşırı çapaklanma sorunu tıp dalında blefarit olarak tanımlanan kirpik dibi iltihabından kaynaklanmadır. Kirpik dibi iltihabı gözde aşırı çapaklanmanın birincil nedenidir.

Kirpik dibi iltihabının bir belirtisi olan gözde aşırı çapaklanma sorununun ortadan kalkması açısından bu soruna sebebiyet olan problemin yok edilmesi gerekir. Yani, kirpik dibi iltihabı tedavisi ile gözde çapaklanma sorunu da tedavi edilmiş olacaktır. Kirpik dibi iltihabının tedavisi hem zorlu hem de uzun bir zaman alır lakin tedavi edilemez bir hastalık değildir. Bu sorunun daha ciddi boyutlarda başka sorunlara yol açmasını istemiyorsanız göz hekimine başvurarak hastalığı tedavi ettirmelisiniz. Toplumuzda sürekli oluşan bir sorun olan kirpik dibi iltihabının diğer belirtisi ise kirpik diplerinde kızarıklıkdır.

Gözde aşırı çapaklanma nedenlerinden bir diğeri ise akut konjonktivit denilen bir göz iltihabıdır. Bu sorun ise sabahları göz kenarlarında normalin üstünde yeşil-sarı renkte çapak birikmesi halinde kendini belli eder. Aynı zamanda gün içerisinde de hem çocuklarda hem de yetişkinlerde aniden çapaklanmaya yol açar. Akut konjonktivit aynı zaman da bulaşıcıdır. Bu sorunda mutlak tedavi gerektirir.

]]>