Gözbebeği iltihabı sebebiyet olur?

Tıp literatüründe iritis olarak isimlendirilen göz bebeği iltihabı, gözlerde sulanma, kızarıklık, kaşıntı, ağrı, ışığa karşı duyarlılık gibi belirtilerle husule gelen bir sorun olmakta ve uzman göz doktorları bu sorunun kısa sürede tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizmekteler. Göz organı oldukça hassas olduğu açısından ileride oluşabilecek tehlikeli durumlara karşı bir an evvel tedbir alınmalı ve göz bebeği iltihabını kontrol altına almalıdır. Peki göz bebeği iltihaplanması sebebiyet olur? Bu soruna yol açan faktörler nelerdir?

Gözbebeği iltihabı nedenleri

Göz bebeği iltihabına yol açan çeşitli sorunlar bulunmaktadır. Bunlar bazen tüm vücudu etkileyen bir sağlık problemi de olabilmektedir. Bilhassa da frengi hastalığı göz bebeği iltihabının en önemli nedenidir. Frenginin yanı sıra gözün aldığı kaza hasarları, romatizma, burun hastalıkları, dişlerde çürüme ve şeker hastalığı da göz bebeği iltihabı sebeplerindendir.

Göz bebeği iltihaplanmasının sebebiyet meydana geldiğini bilmek tedavi aşamasında faydalı olur. Çünkü uzmanlar göz bebeği iltihabının nedeni ne ise, tedaviyi ona göre uygularlar. Sebep ortadan kalktığında göz bebeği iltihaplanması da kısa sürede geçirilir.

]]>