Göz tansiyonu zararları

Tıp literatüründen “Glokom” olarak isimlendirilen göz tansiyonu tedavi edilmeği zaman ya da tedavisine geç kalındığında çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirerek yaşam kalitesini minimuma indirmektedir. Göz tansiyonunun insanlarda açtığı en büyük hasarın geri dönüşü olmayan körlük olduğunu söyleyen göz hastalıkları uzmanı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doç. Dr. Özlem Evren, hastalığın erken teşhisinin oldukça önemli olduğunu vurguluyor. Dr. Özlem Evren glokom hastalarına, göz tansiyonunu ciddiye almalarını ve muhakkak tedavi olmalarını önermekte.

Göz tansiyonu kalıcı görme sorunlarına yol açmaktadır. Göz tansiyonu hastalarını bekleyen bu tehlike erken evrelerde önlenebilir. Göz tansiyonunun sebebiyet olduğu körlük riskini en aza indirmek açısından duyarlı olmakta yarar var. Doç. Dr. Özlem Evren göz tansiyonunun zararları hakkında şunları söyledi: “Hastalar başlarda görme duyularında bir kayıp hissetmedikleri açısından hastalığı fark etmez. Çünkü önce çevredeki görme alanı daralır, görme keskinliği tarihle azalır. Hastalık ilerlediği zaman da çok geç kalınmış olur.”

Hiçbir belirti vermeden sinsice ilerleyen bu hastalık göz içi basıncı yüzünden görme sinirinin hasarına ve görme hücrelerinin kaybına yol açtığı açısından kalıcı körlük ortaya çıkar. Evren, öz tansiyonundan dolayı husule gelen görme kaybının geri dönüşü olmadığının da altını çizdi.

]]>