Göz kuruluğu hakkında bilmeniz gerekenler

Gözyaşı, gözün sağlıklı kalmasını ve göz kırpma hareketini yaparken kolay hissetmemizi sağlar. Bazı insanlarda gözyaşı üretimi azalır veya üretilen gözyaşı kalitesinde bozulma meydana gelir. Bu yapıda ortaya çıkan rahatsızlık kuru göz olarak bilinir. Göz kuruluğu nedir, sebebiyet oluşur? Belirtileri nelerdir? Gözyaşın sebebiyet önemlidir? Neler yapmak gerekir. İşte hepsinin cevabı…

Yaygın olmasına karşın, Kronik Göz Kuruluğu çok adetda insanı etkileyen fakat az bilinen göz rahatsızlıkları arasındadır. Birçok kişi, göz kuruluğu semptomlarını yanlış olarak alerjilerle, iklim koşullarıyla ya da basitçe göz zorlanmasıyla açıklar. Bunların hepsi Kronik Göz Kuruluğu semptomlarını şiddetlendirebilmekle birlikte, asıl sebebiyet bunlar değildir.

Gözyaşı sebebiyet önemlidir?

İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Nilüfer Alpaslan gözyaşının önemini şöyle açıklamaktadır. “Gözleriniz, göz yüzeyini korumak açısından, kesintisiz bir gözyaşı tabakasına gereksinim duyar buna “gözyaşı filmi” denir. Kronik Göz Kuruluğunda, gözyaşı üreten bezlerin sağlıklı çalışmasında oluşan bozukluklar, ürettiğiniz gözyaşının miktarında ve niteliğinde değişikliklerin meydana gelişiyle sonuçlanabilir. Bu durum, gözünüzün yüzeyine artık gerekli beslenme ya da korunma sağlayamayan bir gözyaşı filmiyle sonuçlanır. Bu, gözünün yüzeyinin hasar görmesine yol açabilir ve dolayısıyla, kronik Göz Kuruluğu semptomlarına sebebiyet olabilir”.

Doğkırmızı gözyaşı filmi, kornea üstünde sağlıklı bir göz yüzeyi yaratmasına ve gözün tamamını kayganlaştırmasına ek olarak, infeksiyonla savaşma işlevi görür, önemli beslenme sağlar ve net görüş açısından hayati öneme sahiptir. Uzun süreli gözyaşı üretimi azaldığı zaman, gözün ön kısmında kalıcı hasar ve skar (yara izi) oluşumu ihtimali ortaya çıkar. Ciddi bir göz kuruluğu durumunun zaman içinde tedavi edilmediği vakalarda, infeksiyon riskinde artış ve görmede ciddi bozulma meydana gelir.

Kontak lens kullanımı da göz kuruluğuna sebep olur…

Kontak lensler genelde gözlük kullanmak istemeyen kişiler tarafından gün geçtikçe daha fazla tercih edilmektedir ve yavaş yavaş gözlüğün yerini almaya başlamıştır. Kısaca “lens” olarak da tabir edilen cihazlar miyop, hipermetrop ya da astigmat gibi göz kusurlarını geçici olarak düzeltir ve kozmetik amaçlı kullanıldıklarında göze, doğkırmızı renginden ayrı bir renk verirler.

Kontak lens kullanımı gözyaşının daha hızlı buharlaşmasına sebebiyet olacağından göz kuruluğuna yol açmaktadır.

Kuru gözün belirtileri nelerdir?

– Yanma

– Batma

– Kızarıklık

– Bulanık görme

– Görme azlığı

Göz kuruluğu hastalığı hafif, orta ve şiddetli olmak üzere 3 evrede incelenir. Hafif seviyeli kuru gözde yanma, batma, kızarıklık, gözde ağırlık hissi, karıncalanma ve gözde yabancı cisim hissi gibi şikâyetler olur. Bu şikâyetler kişiden kişiye değişmekle birlikte daima hastanın günlük yaşantısını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Göz kuruluğuna neler sebep olur?

Yoğun bilgisayar kullanımı

Gözyaşının göz yüzeyine yayılmasını sağlayan “göz kırpma” hareketinin sıklığı, normalin üstünde bilgisayar kullanımında azalmaktadır. Daha az göz kırpma da buharlaşmayı artıracağı açısından göz kuruluğuna sebebiyet olmaktadır. Sadece bilgisayar değil, TV ekranı karşısında uzun saatler geçirme ya da uzun süreli okumalarda da göz kırpma adetsının azalmasına bağlı olarak göz kuruluğu oluşabilmektedir.

Klimalı ortamlar

Klima kullanımı ortamın kurumasına sebebiyet olarak gözyaşının buharlaşmasını hızlandırmakta ve göz kuruluğuna yol açmaktadır.

Kontakt lens kullanımı

Kontakt lens kullanımı gözyaşının daha hızlı buharlaşmasına sebebiyet olduğundan göz kuruluğuna yol açmaktadır.

Göz ameliyatları

Operasyonlara bağlı olarak göz yüzeyi ve gözyaşı salgı bezleri de etkilenmekte ve dolayısıyla kuru göz gelişebilmektedir.

Sigara kullanımı

Sigara dumanındaki maddeler göz yüzeyini olumsuz yönde etkilemektedir.

Romatizma

Bağışıklık sistemi ile ilişkili romatizmal hastalıklarda gözyaşı salgılayan bezler de etkilenmekte ve göz kuruluğu tetiklenmektedir.

Sistemik sağlık sorunları ve tedavisinde kullanılan ilaçlar

Hipertansiyon, kalp hastalıkları, diyabet, alerji ve depresyon gibi çeşitli sağlık sorunları ve bu hastalıklarda kullanılan ilaçlar göz kuruluğunu tetikleyebilmektedir.

Göz tansiyonu

Bu rahatsızlığın tedavisinde kullanılan göz damlaları, göz kuruluğuna yol açabilmektedir.

Yaşlılık

Gözyaşı salgısı, erkek ve kadınlarda, ilerleyen yaşla birlikte azalır. Kuru göz semptomları hormonal değişimlere bağlı olarak özellikle kadınlarda daha sık görülmektedir.

Çevresel faktörler

Nemi düşük, sıcak veya rüzgârlı ortamlar, radyasyon veya kimyasal maddelere maruz kalma, yüksek yerlerde bulunma kuru göze sebebiyet olabilir.

Menopoz

Kuru göz her yaş grubunu etkileyen bir hastalık olmakla birlikte, menopoza bağlı hormonal değişimler yüzünden genelde kadınlarda daha sık gözlenmektedir

Yaşam kalitenizi artırın

Kuru göz hastalığının semptomları kişinin yaşam kalitesini etkileyebilir ve hastanın psikolojisi üzeride olumsuz etki yaratabilir. Ayrıca okuma, araç kullanımı, bilgisayar kullanımı gibi görsel dikkat gerektiren işlerde performansın azalmasına sebebiyet olarak, iş verimliliğini düşürebilir

Yaşam şekli değişimi ile gözyaşının korunması

Göz kuruluğu semptomları yaşayan kişilere yaşadıkları ev ve iş ortamlarındaki nemi artırmaları önerilir. Bu kişiler ayrıca normalin üstünde sigara dumanı ortamında bulunmaktan da kaçınmalıdır.

Gözyaşı replasmanı

Suni gözyaşları, kuru göz hastalığının başlıca tedavi yöntemidir. Dünya çapında birçok suni gözyaşı bulunmaktadır ve aralarındaki farklılıklar içerdikleri etken maddeye ve ambalajına (çok kullanımlık şişe, tek kullanımlık ampul, vs) göre değişir. Suni gözyaşları yalnızca göz yüzeyini yıkayıp uzaklaşırken, kronik kuru göz hastalarında suni gözyaşı tedavisi tek başına gerekli olmamaktadır. Bu hastalarda gözyaşı üretimi ile gerekli dokularda etkisini göstererek, kişinin doğkırmızı gözyaşı yapımını arttıran ilaçlar kullanılır.

Ayrıntılı bilgi açısından: Tel: 0212 639 83 57 – GSM: 0532 362 74 07 Arzu Türen

]]>