Göz kaşımanın zararları

Zaman zama her birimizin gözlerinde kaşıntı hissi husule gelir lakin bazılarımızda bu durum çok sık hissedildiği açısından, böyle bir yapıda sürekli gözleri kaşımak göz sağlığına mühim zararlar vermektedir. Gözleri kaşımak ya da ovuşturmak göz sağlığını tehdit yapan pek çok hastalığa davetiye çıkarttığı açısından uzmanlar bu davranıştan sakınmamız gerektiği konusunda önerilerde bulunuyorlar.

Sürekli göz kaşımanın zararları

Gözleri kaşımanın en önemli zararlarından birisi görme bozukluğunun husule gelmesi olurken, göz dokularının hasar alması da bu zararlar arasındadır. Gözleri kaşımak bazen direkt bazende dolaylı yoldan bu sorunları meydana getirmektedir. Gözleri sürekli kaşımanın etkisinden dolayı yüksek ve düzensiz astigmatizma gelişmesi, uzağı görme zorluğunun ortaya çıkması ve ileri derece de görme bozukluğu ile karşılaşabileceğinizden bu davranıştan mümkün mertebe uzak durun.

Temiz olmayan eller ile gözleri kaşımak gözün mikrop kapmasına sebep olur, ki bu da birçok hastalığın başlangıcı demektir. Gözde sürekli kaşınma hissi meydana geliyorsa uzman bir göz doktoruna görünmeli ve altta yatan sebep öğrenilerek tedavisi yapılmalıdır.

]]>