Göz kanlanması nasıl tedavi edilir?

Göze yabancı cisim kaçması, göz içi iltihabı, kirpik dibi iltihabı, aniden yükselen göz tansiyonu, göze toz girmesi, güneş ışıklarına maruz kalma, alerjik reaksiyonlar, travmalar, fazlaca televizyon izleme veya bilgisayar ekranına yakından bakma, göz kuruluğu gibi mütenevvi sebeplerden husule gelen göz kanlanması acilen tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Göz bebeğinin etrafındaki ak bölgede olan kılcal damarlar, az önce saymış olduğumuz faktörlerden etkilenerek çatlamaya uğrarlar. Bu durum göz kanlanması olarak tabir edilir. İşte göz kanlanmasının tedavisi.

Göz kanlanması tedavisi

Aniden ortaya çıkan göz kanlanması daima tek gözde olur. Tek gözde husule gelen bu kanlanma gözün ağrımasına, sürekli sulanmasına ve görme kalitesinin de düşmesine sebep olur. Bu sebeple göz kanlanması acilen tedavi edilmez ise göz fonksiyonları bozulacak ve daha ciddi görme sorunları husule gelecektir. Göz kanlanmasına sebep olan birçok faktör bulunduğu açısından öncelikle sebep araştırılır ve ardından göz kanlanması tedavisi başlatılır.

Göz kanlanmasına sebep olan faktör göze yabancı cisim kaçması ise cisim çıkartılmaya çalışılır. Eğer ki sebep göz tansiyonu ise o zaman da tansiyon düşürülür ve göz tansiyonu tedavisine başlanır. Kontakt lens kullanımından kaynaklı göz kanamalarının tedavi açısından de hasta lens kullanımını bırakmalı ve hekim başvurup göz muayenesi yaptırmalıdır. Güneş ışınlarının sebep olduğu göz kanaması açısından ise kaliteli ve sağlıklı güneş gözlüğü kullanmalı ve dışarıya çıkarken şapka takılmalıdır. Diğer sebepler açısından ise hekimin uygun gördüğü tedavi metotları uygulanır.

]]>