Göz damlası orucu bozar mı?

Göz, insan vücudunun kendini yenilemeyen tek organı olduğu açısından bireylerin göz sağlığını etkileyen sorunlara yönelik sürekli kullanımı gereken göz damlasının Ramazan dolayısıyla ihmal edilmemesini öneren uzmanlar, göz damlasının orucu bozmadığını söylemekteler. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da göz damlasının orucu bozmadığı onaylanmış olduğundan oruç tutacak olan hastalar Ramazan boyunca göz muayenelerini ve göz damlalarını aksatmamalılar.


Göz önemli bir uzuv olduğu açısından tedavisinin önemsenmemesi kritik sorunlara yol açar. Ramazan ayı geldiğinde birçok hasta oruç tutacakları açısından tedavilerini ikinci plana atmaktalar. Diyanet İşleri Başkanlığı ve uzman doktorlar Ramazan dolayısıyla tedavilerin ertelememesinden yanalar. Göz hastaları ve göz damlası kullanan hastalar içinde aynı şey doğrudur.

Göz kesinlikle ihmale gelmeyen ve tedavisi devamlılık isteyen bir organdır. Göz damlası orucu bozmadığı açısından göz damlası kullanan hastalar hem tedavilerini sürdürüp hem de oruçlarını tutabilirler.

]]>