Göz alerjisinin etkenleri ve çözüm yolları

Prof. Dr. Öztürk, yaptığı açıklamada, alerjik göz hastalıklarının toplumda sık görüldüğünü ve insanların yaklaşık yüzde 15′inde alerjinin bir veya birkaç çeşidi bulunduğunu söyledi.

Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Öztürk, “Mevsimsel göz alerjisine sebebiyet olan etkenler daima polenler, mevsimsel olmayan alerjiye sebebiyet olan etkenler ise yıl boyu karşılaştığımız ev tozu ve hayvan atıklarıdır” dedi.

Prof. Dr. Öztürk, yaptığı açıklamada, alerjik göz hastalıklarının toplumda sık görüldüğünü ve insanların yaklaşık yüzde 15′inde alerjinin bir veya birkaç çeşidi bulunduğunu söyledi.

Çevreyle direkt teması nedeniyle gözün alerjik hastalıklara daha yatkın olduğunu ifade yapan Öztürk, şöyle konuştu:

“Göz alerjilerinde gözde yanma, batma, kaşıntı, çapaklanma, kızarıklık, sulanma, ışığa karşı hassasiyet ve görme bozukluğu görülebilir. Bu şikayetlere daima burundaki alerji eklenir. Göz kapaklarında şişlik, gözün ak tabakasında kabarıklıklar ve kızarıklık görülür. Mevsimsel göz alerjisine sebebiyet olan etkenler daima polenler, mevsimsel olmayan alerjiye sebebiyet olan etkenler ise yıl boyu karşılaştığımız ev tozu ve hayvan atıklarıdır.”

Öztürk, alerjiye ilaçlar, ilaçların içindeki koruyucu maddeler veya makyaj malzemelerinin de sebebiyet olabileceğini kaydetti. Gözdeki bazı rahatsızlıkların alerji zannedilebileceğini ifade yapan Öztürk, şunları söyledi:

“Muayenede göz kapakları, kirpikler ve kornea dikkatle incelenir. Bazen göz kapakları ters çevrilerek arka yüzeylerinin incelenmesi gerekebilir. Bazı mikrobik sağlık sorunları, sebebi bilinmeyen iltihabi durumlar, göz kapağı iltihapları, bazı cilt hastalıklarının göz bulguları, kuru göz hastalığı, gözün bağ ve damar tabakasının iltihabi hastalıkları, böcek ısırıkları, kirpik diplerine yerleşen parazitler göz alerjisini taklit yapan bir tablo meydana getirebilir. Tanısal test olarak alerjen maddenin bulunması, gözyaşında ve kanda bazı maddelere bakılması yardımcı olsa da en fazla bilgi muayeneden elde edilir.”

]]>