Glokom gözün gizli düşmanı

Glokom alanındaki çalışmalarıyla tanınan ABD’deki Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi Glokom Araştırma ve Tanı Merkezi’nin direktörü olan Prof.Dr. Alon Harris, “Glokom, lakin ileri dönemde ve belirgin görme kaybı ortaya çıktığında fark edilir” diyor.

Prof. Harris’in verdiği bilgilere göre; glokom, göz içi basıncının yüksek seyretmesi ve göz sinirlerinin zayıflaması sonucu ortaya çıkan yaygın bir hastalık. Glokomda, göz içindeki sıvı basıncı göz sinirlerine kötü etki verecek oranda yükseliyor.

İki milyon kişi risk altında

Genellikle ani görme kaybı ile hastalığın farkına varılır. Glokom hastalarının yüzde 20′si görme yetisini yitirir. Daha çok 40-45 yaş üstü kişilerde glokom görülür. Türkiye’de, risk altında olan yaklaşık 2 milyon kişinin olduğu sanılıyor. Bunların yalnızca yüzde 5′i hastalığının farkında ve 100 bin kişi düzenli tedavi görüyor.

Sinsi ilerleme gösteriyor

Glokomda en büyük tehdit unsuru, hastalığın uzun süre kendisini belli etmeden ilerlemesidir. Zamanında teşhis konularak tedavi edilmediği durumlarda, hastalık kalıcı kısmi görme kayıplarına, ileri durumlarda ise körlüğe sebebiyet olabiliyor.

]]>