Glisemik indeks nedir?

Son dönemlerde adını sıkça duymuş olduğumuz glisemik indeks, tüketilmiş olan yiyeceklerin kandaki şeker oranını arttırmasını gösteren bir miktarmlemelerden biri olmakta ve aynı zamanda glisemik indeks diyetleri sayesinde kilo sorunu olanlar bu diyet programı ile kısa sürede kolay bir biçimde kilo vermektedirler. Glisemik indeks hesaplaması açısından gıdaların ihtiva ettiği 1 gr. karbonhidratın kanda şeker seviyesini saf glikozun tüketimine orantılanması ile yapılmaktadır.

Glisemik indeks

Glisemik indeks endeksi 100 olarak kabul edilmekte olup, glisemik indeksin hesabını yaparken kanda yer alan glukozun her gün farklı olması da hesaba katısallmaktadır. Karbonhidrat içerikli yemekler kolay bir biçimde sindirilip kana hızlıca karıştıklarından glisemik indeksli fazladır. Düşük indeksli yemekler daha yavaş sindirilecek, pankreas daha az insülin salgılayacak ve akabinde kandaki şekerde dengelenecektir.

Düşük indeksli yemekler yoğurt, çilek, mercimek, süt, kuru kayısı, elma, armut, bezelye, havuç, kivi, muz, kuru kayısı, kivi, fasulye; orta indeksli yemekler haşlanmış patates, bal, dondurma, ananas, kuru üzüm; yüksek glisemik indeksli yemekler ise ak ekmek, mısır gevreği, kumpir, karpuz, patates kızartması olmaktadır.

]]>