Gizli Şeker Hastalığı ve Gizli Şeker Hastalığı Belirtileri

Aslında toplum içerisinde, şeker hastalığına göre yaygın olarak görülmekte olan gizli şeker, sessiz ve sinsi bir  biçimde ilerlemekte ve  önlemi alınmadığında bilinen şeker hastalığına dönüşebilmektedir. Açlık kan şekerinin ölçtürülmesi ile tespit edilen gizli şeker, vücutta bazı hastalıkları da beraberinde getirmektedir.  Eğer gizli şekeriniz varsa, anında kana geçebilecek olan karbonhidratlı örneğin, meyve, şekerleme, ak ekmek, simit,  kola gibi gıdalardan kaçınılmalıdır. Aksine fasıla öğünlerde emilimi yavaş olan kepek, çavdar, yulaf, tam buğday ekmeği gibi veya bunlardan hazırlanmış gıdalar yenilmelidir. Sizlere bu yazımızda gizli şeker ile bilinmesi gereken önemli bilgileri aktarıyoruz…

 

Normalde iştah plazma şekerinin 110 mg/dl olması gerekmektedir. Açlık plazma şekerinin 110 mg/dl’nin üzerinde fakat 140 mg/dl’nin altında (taze kriterlere göre 126 mg/dl) olması, bozuk glukoz toleransı olarak tanımlanmaktadır.

Benzer biçimde şeker yükleme testi yapılan kişilerde ikinci saatteki plazma, glukoz düzeyinin 140 mg/dl’nin üzerinde, fakat 200 mg/dl’nin altında olması da bozuk glukoz toleransı olarak adlandırılır.

Bu durumdaki kişilerin gün boyu kan şekerleri normaldir ve diyabetin klasik bulguları görülmez.

Bununla birlikte bu kişiler, Tip 2 diyabet açısından en riskli grupta olduklarından yaşam biçimlerini yeniden düzenlemeleri gereklidir.

]]>