Gırtlak kanseri tedavisi

Gırtlak kanseri son zamanların en sık rastladığımız kanser türleri arasında kendini göstermekte ve hızla ilerleme göstererek yaklaşık 5 yıl içinde hastanın hayatına son vermektedir. Bu yüzden oldukça tehlikeli ve amansız diyebileceğimiz bir kanser çeşididir.

 

Gırtlak kanseri nedenlerini araştıran bilim insanları, gırtlak kanseri olanların %80’nin sigara kullanan kişiler olduğunu açıkladılar. Çoğunlukla sigara içen erkeklerde görülmekte ama kadınlarında sigara içmelerindeki artışlardan dolayı erkeklere oranla kadınlarda da görülme riski artmıştır. Hele ki sigara ile birlikte tüketilen alkol gırtlak kanserine yakalanma olasılığını daha da yükseltiyor.

Ses kısıklığı, yutkunmada zorluk çekme, boğazda ağrı, kulak bölgesinde hissedilen ağrılar ve nefes almada zorlanma gibi belirtileri olan gırtlak kanseri; metal sanayi işçilerinde, dizel ve benzin buharına maruz kalanlarda, plastik sanayisinde çalışanlarda da sıkça ortaya çıkmaktadır.

Gırtlak kanseri tedavisi kanser hücresinin ilerleme oranına ve yayılma şekline göre değişiklik gösterir. Hastalığın evresine göre radyoterapi ya da cerrahi işlemler uygulanmaktadır. Radyoterapi şansı olmayanların gırtlak bölgesi ameliyat ile alınmakta ve mümkünse lenf bezleri temizlenmektedir. Gırtlakları alınan hastaların ise boyunlarından bir delik açılmaktadır. Hastalar bu delikle yaşamlarına devam edebilirler.

]]>