Gebelikte prenatal bakım

Sağlıklı ve sorunsuz bir gebelik geçirmek isteyen anne adayları gebeliklerinin erken dönemlerde başlayıp düzenli olarak doğum öncesi prenatal bakım dediğimiz uygulamayı yapmalıdırlar. Gebeliğin sağlıklı geçmesi açısından bir temel oluşturan prenatal bakımda uzmanların anne adaylarına önermiş olduklarını bu makalemizde bir araya getiriyoruz.

Uzmanların ilk önerileri bebek isteyen kadınların en az dört ay önceden günde 400 mikrogram folik asit almaya başlamalarıdır. Folik asit alınımı erken gebelik haftalarında da aynı dozda alınmaya devam ettirilmelidir. Prenatal vitamin desteği gebeliğin sağlıklı geçmesi açısından etkili bir yöntemdir.

Prenatal vitamin desteği içerisinde folik asit ihtiva ettiği gibi demir ve A vitamini de ihtiva etmektedir. Anne adaylarının dikkat etmesi gereken ise bu vitamin desteğinin 5000 IU den fazla vitamin A içermemesidir.

Gebelik öncesi bakımın en önemlilerden bir tanesi de, kadınların çeşitli hastalıklara karşı önlem alması açısından aşı olmalarıdır. Örneğin anne adayı hamiliğinde rubella enfeksiyonu geçirirse bebeğinde sağırlık, katarakt, mental gerilik gibi çeşitli sağlık sorunlar görülecektir. Bu sebeple aşı olunması uzmanlar tarafından şiddetle önerilir.

Bir diğer önemli detayda anne adaylarının bebeğe kötü etki verme ihtimali olan ilaçları, sigarayı, alkolü, uyuşturucuyu ve bunlara müşabih kötü alışkanlıkları vücudundan uzak tutmalıdır.

]]>