Gebelikte kan pıhtılaşması tedavisi

Gebelik döneminde görülme olasılığı düşük bir sorun olsa da, kan pıhtılaşması çok ciddi bir sorun olduğundan ortaya çıktığı gibi anında tedavi uygulanmalı ve bu tedavi doğumdan sonra da yaklaşık olarak 2 haftaya kadar sürdürülmelidir. Hamilelikte kan pıhtılaşmasının tedavisi açısından her gün düzenli olarak günde bir defaya mahsus iğne yapılarak uygulanmaktadır. Düzenli olarak yapılmaz ise kan pıhtısının kalbe ve akciğere gitme olasılığı olur, ki bu durum ölümcül olur.

gebelikte-kan-pihtilasmasi

Gebelikte kan pıhtılaşması

Gebelikte kan pıhtılaşmasının tedavisi anne ve bebeği açısından hayati risk taşıdığından bu soruna yaşayanların son derece dikkatli olmaları ve tedaviye gereken özeni göstermeleri gerekir. Hamilelikte kan pıhtılaşması sorununu önlemek açısından yapılacak olan iğneye uzman hekim karar verir. İğneye karar kılındıktan sonra anne adayına bu iğneyi nasıl yapacağı anlatılır. Hasta her gün kendi kendine iğne vurur. Sonrasında hekimin hekimin belirlediği zamanda hastaneye rutin kontrole gelir ve ayakta tedavisini görür.

Önceki gebeliğinde derin toplardamar trombozu veya akciğer ambolisi yaşayan gebeler açısından olası kan pıhtılaşmasını önlemek açısından de iğneler yapılmaktadır. Bu girişim pek çok doktor tarafından uygulanır lakin, bu durumun risk yarattığı durumlarda vardır. Bu risk grubunda olanlar ise trombofolyo sendromu olanlar ve ikiden fazla tromboz rahatsızlığı yaşayanlardır.

]]>