Gebelikte göbek deliği sebebiyet ağrır?

Gebelik döneminde birçok kadın göbek deliğinin ağrımasından şikayetlenir. Göbek deliği sebebiyet ağrır, göbek deliğinin ağrımasına yol açan sebepler nelerdir ve bu ağrıyı dindirmek açısından ne yapılması gerekir tüm soruların cevaplarını bulmak açısından doğru adrestesiniz. Gebelik döneminde birçok kadın göbek deliğinin ağrımasından şikayetlenir. Kadın doğum uzmanları bu konuya şöyle açıklık getiriyorlar:

 

Hamilelikte göbek deliği ağrısı

 

Bu ağrısının en önemli sebebi anne karnında büyüyen bebeğin, annenin karnını iyice germesidir. Bu germe sonucunda karınla birlikte göbek deliği de gerilmektedir. Bunun yanı sıra gebeliğin yirminci haftasında göbek deliği daha da hassaslaşır. Bu hassaslaşma da rahmin baskısı ve gerilmenin de büyük payı vardır. Çünkü gerilme esnasında karın kaslarında çok ciddi olmasa da bir ayrılma söz konusu olduğu açısından, göbek deliği de bu sorundan payını alarak, hassaslaşır. Bu durumlar gebelik döneminde göbek deliğinde ağrı yaşanmasına sebep olur. Rahmin büyümesi ve gebeliğin ilerlemesi neticesinde hassasiyet azalır.

Gebeliğin ilerleyen zamanlarında göbekte hissedilen şikayetler tekrar tekrar ortaya çıkar. Bu şikayetlerden bir tanesi de göbek deliğinin dışarı doğru bir çıkıntı oluşturmasıdır. Bu çıkıntı gebelik döneminde giyilen kıyafetlerden de belli olur. Hamilelik döneminde göbek deliği ağrısı ve göbek deliğindeki değişiklik gebeliğin sonucunda ortadan kalkar.

]]>