Gebelik ve Gebelikde Erken doğum ve Erken doğum nedenleri

Erken doğum son sayı tarihinden sonra 37. haftaya kadar giren doğumları kapsıyor. Erken doğum riski, tek çocuk bekleyenlerde yüzde 10 oranında görülür iken, ikiz bebek bekleyenlerde  bu oran artıyor genelde. 17 Yaşın altı ve 35 yaşın üstü  anne adayların da erken doğum riski daha artış görüyor. Fakat bu durum her 17  yaş altı veya 35 yaş üstü anne adayların da görülecek diye bir şey değil. Erken doğum gerçekleri sebebiyet taşıyor, ve bizde bu nedenleri sizleri bilgilendirmek adına, bu bilgilere  makalemizde yer veriyoruz…

 

Gebeliğin son dönemlerindeki idrar yolu enfeksiyonlarına dikkat

Özellikle gebeliğin son dönemlerinde görülen idrar yolu enfeksiyonları ya da vajinal enfeksiyonlar salgıladıkları bazı maddeler ile erken doğuma sebebiyet olabilir. Yine bu tür enfeksiyonlar sonucu açığa çıkan bu maddeler amniyon zarının direncini düşürerek bu zarın vaktinden önce yırtılmasına yol açabilir. Zarların doğum eylemi başlamadan açılmasına “Erken Membran Rüptürü” adı verilir. Zarların açılması erken doğumların önemli bir nedenidir.

Erken doğum risk faktörleri

– Erken doğum tehdidine sebebiyet olan bir diğer faktör de çoğul gebeliklerdir. Burada rahim yüksek ölçüde gerildiğinden sancılar erken başlayabilir. Polihidramniyos vakalarında da benzer mekanizma ile doğum vaktinden önce gerçekleşebilir.

– Doğumsal rahim anomalileri geç düşüklerin ve erken doğumların bir başka nedenidir. Ancak rahminde bu tür bir şekil bozukluğu olan her kadın erken doğum yapacak anlamına gelmez. Bu hastalarda yalnızca risk artmıştır.

– Uterus miyomları rahim içerisindeki hacmi azaltarak erken doğum sancılarını başlatabilir.

– Gebeliğin son dönemlerinde ortaya çıkan ve yüksek tansiyon, idrarda protein kaybı, genel ödem ile kendini belli yapan preeklempsi vakalarında ve plasentanın erken ayrıldığı abrubtio durumlarında da erken doğum normalden daha fazla görülür.

– Annede gebelikte ortaya çıkan ya da gebelikten önce var olan kansızlık (anemi) da erken doğumların özellikle ülkemizde önemli bir nedenidir.

– Yine düşük sosyoekonomik düzeydeki hastalarda erken doğum daha fazla görülür.

– Geçmişte birden fazla geç, düşük veya erken doğum öyküsünün bulunması da risk faktörleri arasında adetlır.

– Erken doğuma yol açan nedenlerden en önlenebilir olanı sigara kullanımıdır. Erken doğum sigara kullanan anne adaylarını bekleyen önemli tehlikelerden birisidir.

Erken doğumun gerçekleşeceği nasıl anlaşılabilir?

Doğumun olabilmesi açısından rahimde kasılma olması ve bu kasılmaların rahim ağzını açacak kadar şiddetli ve sürekli olması gerekir. Ancak her kasılma ağrı olarak hissedilmeyebilir. Genelde belde ve kasıklarda sayı sancısına benzer ağrılar hissedilebilir. Kişi bunu karnında bir sertleşme olarak algılar. Yine halk arasında Nişan adı verilen sümüğümsü bir tıkacın gelmesi ya da normalden fazla sulu bir akıntı olması erken doğum tehdidini düşündürür. İstirahat ile geçmeyen bu tür sancılar olduğunda vakit kaybetmeden hekim ile temasa geçmek son derece önemlidir. Bebek aşağıya doğru bastırıyor gibi bir his genelde erken doğum tehdidi altındaki pek çok kadında görülür.

Erken doğum belirtileri görüldüğünde ne yapılmalıdır?

– Belirtiler başladığında ne yaptığınızı hatırlamaya çalışın.
– Yaptığınız işi bırakın ve 3-4 bardak sıvı alın.
– Bir saat sol yanınıza dönerek yatın.
– 1 saat içinde belirtilerde gerileme olmaz ise doktorunuza haber verin.

]]>