Gebelik testi ne zaman yapılmalı?

Gebe olduğundan şüphe yapan kadınlar, şüphelerinin doğruluk payını öğrenmek açısından gebelik testine başvururlar lakin gebelik testinin kesin sonuç vermesi açısından doğru zamanda yapılması gerekir. Peki gebelik testini ne zaman yapmak gerekir, gebelik testi ne zaman doğru sonuç verir sizler açısından uzmanlarımıza sorduk.

Kan vererek gebelik testi yaptırmak idrar testi yaptırmaya göre daha uzun ve zor bir işlem olduğu açısından, gebelik endişesine kapılan kadınların birçoğu pratik olan evde idrar testi uygulamasını yaparlar. Uzmanlar bu biçimde evde idrar örneği ile yapılan gebelik testinin sabah ilk idrarla yapılmasını önermekteler. Çünkü sabah ilk idrarla yapılan testin sonucu daha güvenilirdir. Evde idrarla yapılan gebelik testleri adetin bir hafta gecikmesinden sonra yapılmalıdır. Adetin 10 gün gecikmesi durumunda test sonucunun %90 doğruluk payı vardır.

Gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediğini kesin olarak gösteren kan ve ultrason gibi yöntemler açısından de yine adetin bir hafta gecikmiş olması test sonuçlarının doğruluğunu daha da artırır. Eğer ki evde yaptığınız idrar örneğiyle gebelik testinde bir hafta sayı gecikmesine rağmen negatif sonuç aldıysanız, kadın doğum uzmanına danışarak kan ve ultrason yöntemiyle gebelik hakkında daha kesin sonuç alabilirsiniz.

]]>