Gebelik Önleyici Doğum Kontrol Spreyi

Doğum kontrol ilaçları hamileliği önlemekiçin kullanılan ürünlerdir. Doğum kontrol ilaçlarının arasına birde sprey eklenmiştir. Bu sprey değerler doğum kontrol ilaçlarına oranla fazla duyulmamaış yapıda. Bu sprey Avustralya’nın Melbourne kentinde imal edilmiştir. Böylece bir ilke imza atmışlardır. Dünyada ilk defa Avustralyalı gönüllüler tarafından denenmiştir.Doğum kontrol spreyi  çok düşük dozda hormon içermektedir.Bu sprey deri altındaki hormonlara işleyerek kan sistemindeki etkisini hızlı bir biçimde yumurtalara ulaştırarak hamileliği engelliyor. Bu yazımızda gebeliği önlemek amaçlı kullanılan doğum kontrol spreyine deyinerek, sizleri bilgilendiriyoruz…

 

Bu spreyi Acrux adlı firmada Dr. Andrew Humberstone çalışan bulmuştur. Bu buluş tıp dünyasında kadınları rahatlatacak bir ilaç olduğu kaçınılmazdır.Kadınlar artık hap kullanmayacaklar.Doğum kontrol haplarının yerini sprey almıştır.Bu sprey püskürtülerek kullanılmaktadır.Sprey yakın zamanda piyasaya sürülecektir.

Doğum kontrol spreyi,astım ilacı aletine benzer.Bu ilaç güneş perdeleri içermektedir.Bu sprey ilacı cinsel organa püskürtüldükten sonra deri altına nüfuz ederek, kan dolaşımına giriyor.Bu ilaç doğum kontrol haplarında görülen mide bulantısı, baş ağrısı gibi şikayetlere maruz bırakmayacak ve hiçbir yan etkisi görülmeyecektir.

Sprey,Avustralya’da olan Monash Üniversitesinde doktora öğrencisi olan Timoth Morgan tarafından geliştirildi. Timoth Morgan geliştirdiği spreyin kullanılış şeklini, cilde kötü etki vermeden ve cilt üzerinde yan etkiler yapmadan, ilacın kan dolaşımına aktarımı açıklayarak açıkladı.

Acrux adlı şirketin Doğum kontrol spreyinin proje sorumlusu olan Morgan’ın geliştirmiş olduğu bu sprey ilacı, orta yaşlardaki kadınların hormon tedavilerinde görülen bir takım utanç verici yan etkileri ortadan kaldırılmasını sağlıyor.

Doğum kontrol spreyi uygulandı.Bu uyguluma Melbourne’;deki Kraliyet Kadınlar Hastenesi’nde gerçekleşti. Bir sorun oluşturmadı.Henüz taze olan bu sprey açısından derin kapsamlı bir deneme ve araştırma gerekmedi.

]]>