Gaz yapan yemekler nelerdir?

Her insanın bağırsaklarında normal karşılanacak biçimde gaz birikir, lakin bu gazın dışarı atılmaması durumunda bağırsaklarda daha çok birikmesi artık normalden çok anormal bir durum olur ve rahatsızlık verici ağrılar yaşanmasına sebebiyet verir. Gazın vermiş olduğu sıkıntıları yaşamak istemiyorsanız gaz yapan besinlerden uzak durmalı ya da gaz yapan yemekleri kontrollü biçimde aşırıya kaçmadan tüketmelisiniz.

 

Bağırsaklarda oluşan gazın dışarı atılmasını zorlaştıran ve gaz oluşumunu tetikleyen besinler, sindirim sistemi tarafından öğütülmesi zor olan besinlerdir. Özellikle karbonhidrat ve lifli gıdaların sindirim sistemi tarafından öğütülmesi zor olduğu açısından daha bu lif ve karbonhidrat içekli yemekler gaz yapmaktadır. İşte gaz yapan besinler;

Bir yiyeceğin her insanda aynı etkiyi göstermesi beklenemez. Sizde gaz yapan bir besin başkasının bünyesinde aynı etkiyi göstermeyebilir lakin genelleme yapacak olursak başta karbonhidrattan zengin olan gıdaların gaz yaptığını söyleyebiliriz. Karbonhidrat ihtiva yapan besinlerden sonra doğkırmızı lifli ve protein içerikli gıdalar gelir. Bunlar daima az ölçüde gaz yapar lakin tüketimine dikkat edilmezse ciddi ağrılar hissedilmesine sebebiyet olur.

Gaz yapan besinleri kategorize edecek olursak;

Süt ve süt ürünleri; laktoz bakımından zengin olan süt en çok gaz yapan gıdadır. Peynir, tereyağ, yoğurt, krema takip eder.

Meyveler; Elma, şeftali, erik ve erik, muz, kayısı, kavun, karpuz, üzüm ve kuru üzüm.

Lifli gıdalar; Yulaf kepeği ve fasulye gibi lifli besinler.

Sebzeler; Patates, kuşkonmaz, enginar, mısır, lahana, karnabahar, brokoli, turp, soğan, bezelye, kereviz ve havuç.

Bunların yanı sıra yapay tatlandırıcılar, yağlı yemekler, gazlı içeceklerde gaz yapan besinler arasındadır.

]]>