Fosfor hangi yiyeceklerde olur?

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin kaynakları arasında olan fosfor, bilhassa kemiklerde depolanması ile kemikleri güçlendiren ve yediğimiz besinleri bize enerji olarak geri kazandıran, dişlere ve hücre zarlarına faydası olan son derece mühim ve lüzum görülen minerallerdendir. Fosfor birçok besinde olan bir mineral olduğu açısından, sürekli tüketilmekte ve diğer minerallere nispeten vücutta eksikliğine daha az rastlanmaktadır. Ancak biz yinede hangi besinlerde fosfor olur bilelim ki, bu minerali kalsiyum ve potasyum ile tüketerek kaslarımızın, sinir sistemimizin ve böbreklerimizin düzgün çalışmasına katkıda bulunalım.

 

Öncelikle yaş aralıklarına göre günlük fosfor ihtiyacımız ne kadardır bunu öğrenelim. Günlük fosfor tüketimi şöyle olmalıdır; 1-3 yaş arası 460 mg, 4-8 yaş arası 500 mg, 9-18 yaş arası 1250 mg ve 19 yaş üstü 700 mg. Şimdi gelelim fosfordan zengin besinlere; balık, et, tavuk, hindi, yumurta, süt, peynir, kefir, yoğurt, dondurma, fındık, fındık ezmesi, kuru üzüm, kuru erik, kuru kayısı, bezelye, mısır, fasulye, kuşkonmaz ve çikolata.

Vücudumuzdan fosforu eksik etmemek açısından yukarıda adetş olduğumuz besinleri ihtiyacımız olduğu kadar tüketmemizi öneren uzmanlar, bu gıdalardan yoksun bir beslenmenin fosfor eksikliğine ve fosfor eksiliğinin de sağlık problemlerine yol açacağına dikkat çekiyorlar. İştah kaybı, halsizlik, ruhsal bozukluk, eklem sertliği, kemiklerin kırılganlığı,büyümede yavaşlık, kemik ve diş gelişiminde gerileme gibi sağlık sorunları ile karşılaşmamak açısından fosfor içeren gıdalar tüketilmelidir.

]]>