Fobilerden nasıl kurtulunur?

Fobinin birçok çeşidi ve belirtileri bulunmaktadır, lakin bunlardan bahsetmeden önce bilmeyenler açısından fobinin tanımını yapmak istiyoruz sizlere. Fobi, bireyler tarafından anlamlı ya da anlamsız olan herhangi bir şeye karşı duyulan korkudur. Bu korkular bazen bir böcek, bazen yükseklik, bazen toplum içinde konuşmak ya da uçak, asansör gibi şeylere binmeye korkmaktır. Fobiler kişiden kişiye değişir ve çeşitleri artar. Bu bahsettiklerimiz yalnızca birkaç fobi örneğiydi.

 

Fobilerden kurtulmak sanıldığı kadar kolay değildir, lakin kurtulmak mümkün haldedir. Bireyler fobilerinden kurtulmak açısından onlarla yüzleşmek zorundadır. Fobilerden kurtulmanın en etkili yolu yüzleşmektir.Ancak bu yüzleşme esnasında huzursuzluk, çarpıntı, terleme, yüz kızarması, üşüme, sıcak-soğuk basması, kılların diken diken olması, göğüste sıkışma, nefes alamıyormuş, boğuluyormuş gibi bir duygu, baş dönmesi, ellerde ve ayaklarda uyuşma, baygınlık duygusu gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler fobinin en sık rastlanan belirtileridir.

Fobiden kurtulmak isteyenlerin fobisinin çok anlamsız ve abartılı olduğunu kabullenmeleri gerekir. Aksi yapıda fobilerden kaçmaya devam ederler. Fobilerin tedavisi açısından bir uzmandan yardım alınmalıdır. Uzmanlar bireylerin fobilerinden kurtulması açısından ya yalnızca psikoterapi ya da psikoterapi ile birlikte ilaç tedavisiyle yardımcı olurlar.

]]>