Fibrokistik meme kanser yapar mı?

Kadınlar arasında göğüste kist oluşumu günümüzün en yaygın olarak görülen sağlık problemlerinden biri olmakta ve göğsünde kist olan kadınların birçoğu “acaba bu kist kansere dönüşür mü” gibi endişelere kapılmaktadır. Göğsünde kist olan kadınların en çok merak ettiği kist kansere dönüşür mü sorusunun yanıtını Hastalıkları ve Cerrahisi, Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Münire Kayahan’dan öğreniyoruz.

Fibrokistik meme kansere dönüşür mü?

Dr. Münire Kayahan, içi sıvı dolu çevresi ince bir zarla çevrilmiş yapısal olarak yuvarlık bir halde olan kistlerin, basit, komplike ve kompleks olarak üç biçimde sınıflandırıldığını kaydetti. Kayahan, basit kistlerin memede yaygın olarak görüldüğünü ve takip edilmesi gerektiğini söylerken, komplike kistlerin %2 oranda, kompleks kistlerin ise %25 oranda kansere dönüşme riskinin bulunduğunu söylemektedir.

Fibrokistik memede oluşan lezyonlarda bir tehlike olmadığını açıklayan Kayahan, lakin ki soruna hücre çoğalması ve patolojik değişimler eşlik ediyorsa risk söz konusudur demektir. Fibrokistik memede rastlanan şüpheli lezyonların erken evrede çıkartılması birçok kadının hayatına deva etmesi açısından önemli olabilir. Kayahan, kistlerin meme kanserine dönüşme riskinin şüpheli olduğu durumlarda gerekli tedavi metotlarının yapılması ve hastanın yakından takip edilmesini önermektedir.

]]>