Evde kan şekeri takibi nasıl yapılır?

Şeker hastalarına uzman hekimler tarafından önerilen kan şekeri takibi nasıl yapılır, yaparken nelerde dikkat etmek gerekir ve ne zamanlar kan şekeri miktarmü yapılmalıdır gibi akıllarınızda kalan tüm soruların cevabını sizlerle paylaşıyoruz. Evde kan şekeri takibi yapmak isteyen Tip2 diyabet (şeker) hastaları bu makalemizde aradıkları tüm bilgilere ulaşacaklar. İşte sizler açısından yapmış olduğumuz araştırma sonucunda uzman hekimlerin evde kan şekeri takibi yapma önerileri:

Tip2 diyabet hastaları kan şekeri takiplerini ister ağızdan şeker düşürücü hap ile isterse de insülin kullanımı ile yapabilirler, lakin kan şekeri düzeylerinin nasıl gittiği konusunda muhakkak hekimlerine danışmalı ve hekim kontrolü ile sürdürmelidirler. Bu sebeple insülin kullanan Tip 2 diyabetlilerin 4 öğün olacak biçimde sabah kahvaltısı, öğlen yiyeceği, gece yiyeceği ve gece kan şeker miktarm cihazı olan glukometre ile düzenli olarak miktarm yapmalıdırlar.

İnsülin kullanmayan Tip2 diyabetliler ise günde iki öğün kan şekeri miktarmü yapmalılar. Tip2 diyabet hastalarından insülin kullanamayanlar kan şekeri miktarmünü haftada iki kez yapmaları gerekli olurken, insülün kullananlar ise haftada kaç kez yapacaklarını hekimlerine danışmalıdır. Ancak Tip2 diyabet hastalarının en uygun kan şekeri miktarmlerini yapmaları açısından muhakkak doktorlarına veya diyabet eğitimcilerine danışmaları gerekir.

]]>