Erkeklerde kısırlığın nedenleri

Evli çiftlerin hemen hemen hepsi evliliklerini en az bir ya da birkaç tane bebek ile taçlandırmak isteseler de bazıları açısından sağlık problemleri bu isteklerini yerine getirmelerine izin vermemektedir. Özellikle son dönemlerin artan sorunlarından olan kısırlık, çiftlerin bebek sahibi olma şanslarını ellerinden alıyor. Bazen geçici bazen de kalıcı sebeplerden kaynaklanan kısırlığın erkeklerdeki nedenleri hakkında bilgilenmek açısından doğru adrestesiniz.

 

Kısırlık günümüzde gitgide artan bir sorun haline geldi. Evli çiftler bebek sahibi olmak açısından uzmana başvurduklarında hiç beklemedikleri bir sürpriz olan kısırlıkla sık karşılaşıyorlar. Kısırlığın ortadan kaldırılması açısından uzmanlar önce altta yatan sebebi araştırıyor.

Daha önce sizlere kadınlarda kısırlık nedenleri hakkında detaylı bilgi vermiştik, şimdi ise erkeklerde kısırlığın nedenlerini inceleyim.

Erkeklerde görülen kısırlığın nedenleri başında sperm hücrelerinin üretiminde adetsal azlık geliyor. Erkeklerdeki sperm azlığı döllenmeni gerçekleşmesi açısından gerekli olmuyor. Bunun yanı sıra spermlerin hareket azlığı da döllenmede sorun yaşanmasına sebep oluyor. Bu iki sorun bazen tek başına bazen de aynı anda görülebiliyor. Bu sorunda birde hücrelerin kümelenmeleri gibi nedenlerde eşlik edebiliyor.

Sperm adetsını ve spermlerin kalitesini bazen enfeksiyon hastalıkları, hormonal eksiklikler, antikorlar, varikosel gibi sağlık sorunları bozabiliyor. Bunların yanı sıra sorunun kaynağı genetik faktörlerde olabiliyor. Ayrıca erkeklerin yaşam şartları çalışma ortamındaki uçucu gazlar (boya, mobilya, akü sanayi), radyasyona maruz kalma ve bazı kanser tedavileri de spermleri etkilemektedir.

Sperm kanallarındaki tıkanıklıkta kısırlık nedenidir. Bu sorun bazı erkeklerde doğuştan meydana gelirken bazılarında da enfeksiyonlar veya geçirdikleri bir ameliyatın yan etkisi olarak ortaya çıkabiliyor. Sertleşme problemleri veya erken boşalmada erkeklerde kısırlık nedenleri arasında adetlabilir sorunlardır.

]]>