Erkekler sebebiyet kısır olur?

Erkeklerde kısırlık nedenleri nelerdir? Erkeklerde ortaya çıkan kısırlığa sebep olan faktörler nelerdir? Erkeklerde kısırlığa hangi sağlık sorunları yol açar? Tüm bu soruların cevaplarını merak edenler açısından yapmış olduğumuz küçük bir araştırmanın sonuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Erkeklerde kısırlık nedenleri

Erkeklerde kısırlığa yol açan oldukça mütenevvi sorunlar bulunmaktadır. bu sorunlardan ilki de kısırlığa sebep olan faktörlerdir. İdeal kilo oranının aşırı dışında olma, hormonların dengesiz davranması, testislerde gelişimin gerekli düzeye gelememesi, erken boşalma ve ereksiyon problemleri yaşanması ve sinirlerde ki hasar erkeklerde kısırlık nedenleri arasında sayabileceklerimizden yalnızca bir kaçıdır. Bu sorunların dışında birde erkeklerde kısırlığa yol açan sağlık sorunları bulunmaktadır. Bunlar ise; Down sendromu, diyabet, varikosel, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, orak hücreli anemi, üreme organı hastalıklarıdır.

Erkeklerde kısırlığın en önemli sebepleri olan bu sorunların yanı sıra düzensiz beslenme, aşırı egzersiz yapma, zehirli ve kimyasal maddelere uzun süre maruz kalma, radyoterapi tedavisi görme, uyuşturucu ve alkol kullanma, dar pantolon ve dar iç çamaşırları giyme, belden aşağısının aşırı sıcağa maruz kalması gibi sebeplerde erkekleri kısır yapmaktadır.

]]>