Enginar yaprağı çayının faydaları nelerdir?

İçinde bol ölçüde magnezyum, C vitamini, fiber ve folate bulunduran enginar, uzun ömürlü, yeşil renkli ve görünüm olarak da iri yapılı mucizevi bitkilerdendir. Enginarın ihtiva ettiği magnezyum, C vitamini, fiber ve folate, daha sağlıklı ve genç bir yaşamın kapılarını ardına kadar açıyor. Bilhassa da enginarın yaprağından demlenen çayın içilmesi bünyemize envaiçeşit faydalar sağlıyor. Merak edenler açısından işte enginar yaprağının faydaları.

Enginar yaprağı çayının yararları

Enginar yaprağı çayı başta karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına çok iyi gelmektedir. Aynı zamanda enginar yaprağı çayı afrodizyak etkilidir. Bunun yanı sıra iştah açıcı ve idrar söktürücü özelliği de olur. Çocuklara da rahatlıkla içirilebilen enginar yaprağı çayı kolesterolün düşmesine de faydalıdır.

Bakteri ve mikropları öldürme de etkili olan enginar, çeyrek çay bardağı su ile demlenmeli ve günde üç kez içilmelidir. Safranın kolay dolaşımını sağlayan, karaciğer hastalıklarının daha hızlı biçimde işlemesine faydası olan enginar yaprağı çayının bu özelliklerinin yanı sıra anne sütünü arttırıcı, vücuda kuvvet verici, sivilce ve akneleri yok edici, kalp hastalıklarına iyi gelici ve hazmı kolaylaştırıcı gibi faydaları da bulunmaktadır. Enginar yaprağı çayı içinde birçok vitamin de bulunmaktadır. Böbrek ve bağırsakların düzenli çalışmasına da etki eder.

]]>