Ekinezya çayının faydaları nelerdir?

Tamda kış ayı gelmiş iken tüketilmesi gereken ve tüketildiğinde vücuda mütenevvi faydalar sağlayan bitki çayları arasında oldukça önemli bir yeri olan einezya çayının sağlığa olan faydalarını sizlerde öğrenin istedik. Bu bitki çok uzun yıllardır kullanılmakta ve insanların çeşitli hastalıklarına derman olmaktadır. Birçok hastalığının şifası olarak görülen ekinezya çayının faydaları nelerdir, bilmiyorsak sürekli birlikte öğrenelim.

Ekinezya çayının faydaları

Ekinezya özellikle kökü ile yaraların tedavisini yapmaktadır. Bilhassa da enfeksiyon kapmış olan apseli ve irinli yaralar üzerinde etkilidir. Açık yaraları tedavi yapan ekinezya bitkisi aynı zamanda böcek ve yılan sokmalarına da iyi gelir. Ekinezya faydaları bu kadarla da bitmiyor. Bu mücizevi bitki boğaz ve diş ağrılarına, kabakulak, çiçek ve kızamık gibi çocukluk dönemi hastalıklarına da çok iyi gelmektedir. Bulaşıcı olan deri hastalıklarının belirtilerini hafifleten ve daha kısa sürede tedavisini gerçekleştiren ekinezya çayının diğer faydaları ise şöyledir:

Ekinezya çayı sonbahar ve kış mevsimlerinde sürekli yakalandığımız soğuk algınlığına çok iyi gelmektedir. Alerji olduğumuz zaman ekinezya ayı tüketirsek hem alerjinin etkileri hafiflemiş olur hemde alerji lekeleri önlenir. Migren yüzünden husule gelen şiddetli baş ağrılarına da birebirdir. Aynı zamanda saman nezlesi, kuru öksürük, kas ve eklem ağrıları, boğaz şişlikleri ve ağrıları da ekinezya çayı tüketimi ile ortadan kaldırılacak sorunlardır.

Ekinezya çayının bilinen diğer yararları ise şöyledir:

Kansere karşı korur.
Yüksek ateşi düşürür.
İdrar yolu enfeksiyonlarını önler.
Basuru tedavi eder.
Orta dereceli enfeksiyonları tedavi eder.

]]>